Tippek a megfázás megelőzésére
Különösen a hosszú téli hónapok alatt gyengülhet le az immunrendszerünk. A legtöbb megfázást okozó vírus a szájon át kerül be a szervezetbe: ha valaki ránk köhög-tüsszent, vagy kissé fröcsögősen beszél hozzánk. Ha megfogadja tippjeinket, nagy eséllyel megússza a megfázást! Tipp: Azoknak, akik egész nap emberekkel érintkeznek, minél gyakrabban kell kezet mosniuk, minél gyakrabban kell kezet mosniuk, és esténként fertőtleníteniük kell a száj- és gégenyálkahártyájukat.
Az egész testünkön olyan receptorok találhatóak, melyek gondoskodnak arról, hogy a bőrön keresztül ne adjunk le túl sok meleget. A fejbőrön azonban kevés ilyen receptor van.
Tipp: Ezért kell hideg napokon meleg sapkát viselni. Ez megakadályozza, hogy a koponyán keresztül túl sok meleget adjunk le, ami gyengítené az immunrendszert.
Az ősrégi kínai orvosdoktorok megállapítása szerint a nyaki gerincoszlop jobb és bal oldalán találhatóak az úgynevezett szélpontok. Ha ezeket sok hideg éri, hajlamosabbak vagyunk a fertőzésekre.
Tipp: Hideg, szeles téli napokon nyakunkat is fedjük be jó meleg sállal.
Tudják-e, hogy a hideg lábak még a szájban lévő nyálkahártyák hőmérsékletét is kb. 2 fokkal csökkentik?! Ez a test számára egy kisebbfajta klímakatasztrófával is felér: a nyálkahártyák vérellátása romlik, és nem tudnak optimálisan védekezni a vírusok és baktériumok ellen.
Tipp: Nagy hidegben meleg, bélelt cipőt, csizmát kell húzni.
A gyógynövényteák hagyományosan hatékonyak megfázás idején, a tünetek könnyebben elviselhetők a finom meleg teával.
Tipp: Sok teát igyunk – homoktövisteát, hársfavirágteát, csipkebogyóteát, gyömbérteát, bodzavirágteát. Fontos az is, hogy étrendünket sokféle színű zöldségekből és gyümölcsökből állítsuk össze, az így kialakult vitamin-, ásványi anyag-, nyomelem-, enzim- és bioaktívanyag-kombináció segít a fenyegető fertőzések legyőzésében.
A megfelelő táplálkozással is védekezhetünk. Fontos, hogy naponta többször feltankoljunk C-vitaminból, mert ez a vitamin igen gyorsan leépül. A legtöbb C-vitamin a csiplebogyóban található, de a homoktövis is tízszer annyit tartalamz, mint a citrom.
Tipp: Ezért nagyon jó a nyers savanyú káposzta, mely nemcsak C-vitaminnal lát el minket, hanem tejsavbaktériumokkal is, amelyek támogatják a bélflórát és erősítik az immunrendszert.
(femina.hu nyomán)