A gyógyszermérgezésről
„Ki tud többet enni?”versenyre, autószörfre, de akár gyógyszerek beszedésére is buzdíthatják egymást a fiatalok, azonban a gyerekcsínyekből akár életveszélyes helyzet is kialakulhat. Mit tehet ilyenkor a szülő?
Magyarországon tavaly több mint 11 ezer gyógyszermérgezést regisztrált a kémiai biztonsági intézet, amelyből az esetek kétharmada öngyilkossági kísérlet volt, a véletlen vagy egyéb mérgezés aránya pedig 10 százalékot tett ki. Életveszélyes gyógyszerek A gyógyszerhez, az erős hatású szerekhez háziorvosi vagy szakorvosi recepttel lehet hozzájárulni, a patikában is csak felnőtt válthatja ki, s bár a gyógyszerek betegtájékoztatójában szerepel, hogy gyermekek elől gondosan elzárva tartandó, sajnos ez a gyakorlatban nem mindig így történik. Mire a szülő hazaér a gyógyszertárból, vagy az orvostól, sokszor már elfelejti a potenciális veszélyt, és a konyhaszekrényben, a fürdőszobában a fogmosó pohár mellé teszi a kiváltott készítményt.
A családtagok közötti véletlen gyógyszercsere is járhat életveszélyes szövődményekkel, de különösen veszélyeztetettek a kisgyermekek, akik kíváncsiságból mindent megkóstolnak, s a játék vége súlyos mérgezés, akár légzésbénulás, halál is lehet.
A szülők felelőssége A fiatalok a rossz példát követik, amikor mindenre a pirulákban látják a megoldást. Olykor felelőtlen felnőttek a piacon árulják a nyugtatókat, hangulatjavítókat, így bárki recept nélkül hozzájuthat a veszélyes szerekhez. A gyereknek otthon sem gond észrevétlenül elvenni a szülők gyógyszerét, nem érzékelve annak a veszélyeit. A megelőzésben a felnőttek felelőssége, hogy a gyógyszer ne kerüljön illetéktelen kezekbe.
Gyerekeiket meg kell tanítani arra, hogy soha senkitől ne fogadjanak el gyógyszereket, ismeretlen fehér vagy színes pirulákat. Betegség esetén is ezt bízza szakemberre: védőnő, nővér, orvos. Figyeljünk a gyerek viselkedésére! Vegyük észre a fiatalokon a hirtelen változásokat. Bágyadtság, hangulatváltozás, furcsa viselkedés legyen figyelemfelhívó, különösen, ha egy közösségben egyszerre több fiatalnál jelentkezik. Mérgezésre utalhat a tudatzavar, könny- és nyálfolyás, szájszárazság, hólyagok megjelenése a bőrön, feltűnően szűk, vagy tág pupilla, gyógyszer-, illetve keserűmandula szagú lehelet. A kezdeti enyhe tüneteket gyorsan követheti akár eszméletlenség is, ilyenkor különösen, ha hányással kombinálódik légúti elzáródás, fulladás és halálos szövődmény is lehet a következmény. Az azonnali elsősegély és mentőhívás életmentő jelentőségű Mivel nem tudhatjuk, hogy az elfogyasztott/beadott/belélegzett káros anyag milyen erősségű és milyen gyakran hoz létre károsodást a szervezetben, ezért a mentőszolgálat értesítése életmentő kötelességünk akkor is, ha az érintett eszméleténél van, vagy ha tiltakozik az ellátás ellen. Minden esetben forduljon orvoshoz, ha a gyermeke több gyógyszert vett be a kelleténél! A gyomorban lévő, még fel nem szívódott tabletták végzetes hatása később következik be.
Sajnálatos, hogy az erős hatású nyugtatók, hangulatjavítók iskolai-droggá váltak. Nincs szaga, mint az alkoholnak és legálisan lehet hozzájutni, tehát nem bűn, gondolják a fiatalok. Megelőzés, felvilágosítás és a szülők, pedagógusok nagy odafigyelése szükséges.
(WEBBeteg.hu nyomán)