Háború lesz a Távol-keleten?
Megtorlást és háborút emlegetett a Japán és Kína között zajló szigetvitával kapcsolatban a Global Times, mondván, Japán folyamatos provokációja Kína hírnevét tépázza, amire Peking kénytelen lesz válaszolni.
Bár az új japán miniszterelnök, Abe Sindzó a korábbinál már békülékenyebbnek tűnik a hónapok óta húzódó szigetvitában, stílusán – Sindzó a japán politika egyik konzervatív „héjájának” számít – nem fog változni, ahogyan az sem, hogy a japán közvélemény egyre inkább a jobboldallal szimpatizál – állapítja meg angol nyelvű kiadásának szerkesztőségi cikkében a Global Times.
A lap szerint egyre több kínai teszi fel a kérdést, hogy lesz-e háború a két ország között, és bár egyik ország sem szeretné, a szigetvita akár az érzelmek elszabadulásához és háborúhoz vezethet. „A mélyen gyökerező Japán-ellenesség felszításának hihetetlen ereje lesz” – fogalmazott vészjóslóan a Global Times. A kínai lap szerint a japánul Szenkakunak, kínaiul Diaoyunek nevezett szigetcsoport körüli japán „provokáció” közvetlenül Kína hírnevét tépázza meg. Ha a pekingi kormány válasz helyett visszalépne, nevetség tárgyává válna, reakciója viszont a két ország közti katonai konfrontációhoz vezet – írta a lap, amely szerint a válaszadás az egyetlen lehetséges választás, és Kínának azt kell átgondolnia, hogyan törje meg Japán arroganciáját az ázsiai-csendes-óceáni térség békéjének fenntartása mellett.
A Global Times szerint Kínának a konfliktussal kapcsolatosan mindkét fél által betartandó alapelveket kellene kijelölnie, amelyeket ha Japán megsért, az mindenki által érthető megtorlást vonna maga után. Természetesen Japán válaszolhat erre a megtorlásra, ami háborúhoz fog vezetni, és „ebben az esetben Kína kénytelen lesz szembenézni Japánnal egy olyan katasztrófában, amelyet az Egyesült Államok szántszándékkal okozott” – írta a Global Times.
(MTI-Gye)