Nem javul az euróválság probléma – Szlovénia államcsőd előtt?
Hamarosan esedékes lehet az euróövezet hatodik mentőcsomagja. Írország, Spanyolország, Görögország, Portugália és Ciprus után bedönthetik a bankok Szlovéniát is. Az ezzel kapcsolatos félelmek az után erősödtek fel, hogy a Standard & Poor’s leminősítése nyomán ismét előtérbe kerültek az euróövezet gondjai. Joseph Stiglitz Nobel-díjas közgazdász szerint csak „a megrögzött optimisták” szerint múlt el az euróválság.
Már csak öt uniós tagállam büszkélkedik a legjobb adósnak járó AAA minősítéssel, miután a Standard & Poor’s nemrégiben lejjebb sorolta Hollandiát, és a múlt héten az egész Európai Uniót is leminősítette. A döntés után felerősödtek azok a félelmek, miszerint egy újabb euróövezeti tagállam, jelesül Szlovénia kerülhet államcsőd közeli helyzetbe és kérhet uniós mentőcsomagot. Ez lenne az eurózóna történetében a hatodik ilyen közbeavatkozás az államcsőd széléről megmentett Írország, Görögország, Spanyolország, Portugália és Ciprus után. Ljubljana sorsát ugyanúgy a bankszektor pecsételheti meg, mint ahogy az ír és a spanyol gazdaságét.
A három legnagyobb szlovén bank ugyanis katasztrofális helyzetbe került, és az állam segítségével maradtak életben. A bedőlt hitelek aránya megközelíti a 18 százalékot, ami csak kevéssel marad el a görög és az ír mutatóktól, és jóval rosszabb, mint a spanyol vagy a portugál nemfizetési arány. A szlovén gazdaság másik fő problémája, hogy előreláthatóan még jövőre is tart a recesszió, és még az idei, amúgy sem rózsás évhez képest is csökken a GDP, miközben Ciprus kivételével a többi tagállam mindegyike kikerülhet ebből a helyzetből.
(mno.hu Sz.A. nyomán)