A fájdalomtűrés az agytól függ
Úgy tűnik, sikerült felfedezni, miért érzékeli mindenki másként a fájdalmat és miért eltérő egyénenként a fájdalomtűrés. A válasz az agy szerkezetének különbségeiben rejlik.
Robert Coghill neurobiológus és csapata, a Wake Forest Baptist Medical Center (Winston-Salem, Észak-Karolnia) kutatói MRI segítségével vizsgálták önkéntesek agyát. „Úgy találtuk, hogy a szürkeállomány egyéni eltérései jelezhetik, hogy ki hogyan reagál a fájdalomra” – írta Coghill a tanulmányban. „Vagyis a fájdalomtűrés képességét akár előre is jelezhetik bizonyos személyiségvonások.”
A kutatásban 116 egészséges önkéntes vett részt. Az alanyok kezén, illetve lábán egy kis területet 49 fokra melegítettek – ennek a fájdalomnak az intenzitását kellett osztályozniuk. Ezek után vizsgálták az MRI segítségével azt, hogyan hatott az agyuk struktúrájára a fájdalom.
Akik legerősebbnek érezték a fájdalmat, azok agyában kevesebb volt a szürkeállomány a figyelemért és belső gondolatokért felelős területen – vagyis ezekre az emberekre általában a csapongó gondolatok és az ábrándozás jellemző. Azoknak viszont, akik jobban kontrollálják a saját gondolataikat és jobban tudják fókuszálni a figyelmüket, a fájdalomtűrésük is jobb, vagyis alacsonyabbra értékelték a kísérletben a fájdalomérzetet.
Coghill szerint ezek az eredmények hozzájárulhatnak ahhoz, hogy jobban megértsék a fájdalom természetét, illetve hogy pontosabb osztályozási rendszert fejlesszenek ki. A jövőben pedig talán a fájdalom kezeléséhez, csillapításához is más módon állnak hozzá a szakemberek.
(hazipatika.com nyomán)