Érdekes csillagászati jelenség várható
Súrlódva fog fedni egy több ezer fényév távolságra található vörös óriáscsillagot a Hold február 9-én. Az együttállás látványosnak ígérkezik, de a megrögzöttebb csillagászoknak ajánlott elsősorban.
Amikor a Hold egy csillagot súrolva fed, azt jelenti, hogy a távoli égitest és a Föld kísérőjének pereme látszólag egy vonalba kerül, azonban az utóbbi egyenetlenségei – kráterek, kiemelkedések – miatt a csillag hol eltűnik, hol pedig feltűnik, mintha pislákolna a Hold szélén. A Magyar Csillagászati Egyesület februári észlelési ajánlata szerint a Hold vasárnap fog súrolva fedni egy 4,3 magnitúdós vörös óriáscsillagot, a 119 Taurit, más néven CE Tau-t, amit feltűnő vörös színe miatt Rubincsillagnak is hívnak. Az egyik legnagyobb ismert csillag (Napunknál mintegy 600-szor méretesebb) hozzávetőlegesen 1800 fényévre található Földünktől, a Bika konstellációban kell keresni.
A február 9-én bekövetkező súroló fedés látványosnak ígérkezik. Az mcse.hu cikke szerint a 119 Tauri vörös színe nagyon feltűnő, a holdprofil azon része, ahol a csillag fedésbe kerül a Holddal, hét kilométeres szintkülönbséget mutat, így bőven lesz lehetősége „bújócskázni” az óriásnak.
A Hold az égen viszonylag magasan, több mint 50 fokon fog állni, ami kedvező lesz a megfigyelőknek.
(mcse.hu nyomán)