Egyéb 

A siker „tejútja”: egy rendkívül eredményes délvidéki magyar farm története

vojcsena8Manapság kevés olyan vállalkozóval lehet találkozni, aki ne panaszkodna a nyomasztó gazdasági légkörre, a működését nehezítő és az életét keserítő tényezőkre, s aki az összes nehézség ellenére töretlen lendülettel és soha nem szűnő derűlátással megállíthatatlanul halad a számára ígéretes jövő irányában.

Nyilvánvaló, hogy egy ilyen gazdaságot csak a munka iránti szeretettel, odaadással, elszántsággal és bölcsességgel lehet kialakítani.

Minderről és egyebekről beszélgettünk a topolyai Vojcsena Kornéllal.

– Édesapám, Géza 1990-ben egy-két tehénnel indította be a termelést. Farmunk ma már 165 tehenet számlál és a családi gazdaságok mezőnyében legtöbb tejet biztosít a szabadkai Tejüzem számára – hangsúlyozta Vojcsena Kornél, majd hozzáfűzte: – Az elmúlt évben nem kevesebb mint egymillió 368 ezer liter tejet sikerült kitermelnünk! Egyébként a szabadkai Tejüzemmel 1996-tól működünk együtt, amely a kezdetben ezer liter kapacitású berendezést bocsátott rendelkezésünkre, ma pedig már 10 ezer literes hűtőt-tárolót használunk. Ez a példa is jól illusztrálja, milyen rohamos fejlődésen ment át a gazdaságunk. Fontos kiemelni, hogy 2005-ben ismerkedtünk meg a szaktanácsadói szolgáltatások előnyeivel. Addig laktációként mintegy 5 000 liter tejet termeltünk, majd az említett szolgáltatásoknak köszönhetően 8 500 litert értünk el laktációként.

Fizetett politikai hirdetés:

*Hogyan jellemezné dióhéjban a farmjukat?

– Országos szinten kiemelkedő, átlagon felüli eredményeket felmutató, fejlődőképes, jól profitaló nagy családi gazdaságról van szó. Én az állattartással, Dániel ikertestvérem pedig a takarmánynövények termesztésével foglalkozik.

*Miben rejlik a sikerük titka?

– A munkában, a kitartásban és az ésszerű döntések meghozatalában.

*Mennyire érintette önöket a gazdasági válság?

– Inkább az időjárási viszonyok érintik, befolyásolják a termelést. Ugyanis magunk termesztjük a takarmányhoz szükséges haszonnövényeket: kukoricát, lucernát, árpát, búzát. Amikor a kedvezőtlen időjárás következtében egyik-másik gyengébben terem, kénytelenek vagyunk máshol beszerezni a takarmánynövények szükséges mennyiségének egy részét. Persze mindig arra törekszünk, hogy a szálas takarmányból tartalékot biztosítsunk, ami több ízben célszerű hozzáállásnak bizonyult.

*Milyen gyakran élnek a különböző állami támogatásokkal?

– Olykor részt veszünk egy-egy pályázaton, de többnyire a saját erőnkre támaszkodunk. Kiemelném, hogy másokkal ellentében, mi naponta nem kétszer, hanem háromszor fejünk: 6, 14 és 22 órakor. Ez ugyan nem kis erőfeszítést igényel, de ily módon 15 százalékkal több tejet nyerünk.

*Miben nyilvánulnak meg a különböző üzleti-szakmai kapcsolataik és mennyire járulnak hozzá a kimagasló eredményeikhez?

– Az ISV magyarosrszági cég vajdasági kirendeltségével 2012 óta működünk együtt. A minőségi takarmánykiegészítőin kívül, igénybe vesszük a cég szakmai tanácsadói szolgáltatásait is. Jelentős segítséget kapunk pl. a takarmányreceptek összeállításához, továbbá a termelési szakaszok precízebb csoportosításához. Például korábban nem tudtuk, hogy a teheneknek az ellés utáni 20. napig egészen másmilyen takarmányt célszerű adni, mint máskor. Most ezzel összhangban cselekszünk.

Megvásároltuk a Murska finn gyártó 350-es típusú roppantó- és töltőgépet, amellyel kifejezetten elégedettek vagyunk, hiszen munkát spórol és rendkívül energiatakarékos. Ez az újfajta tárolási módszer ugyanakkor jobb minőségű takarmányt is szavatol – mondta beszélgetésünk végén Vojcsena Kornél.

(isv.rs)

Hasonló bejegyzések