Egyéb 

SPD elemzés: Európa jobban teszi, ha odafigyel Orbánra!

jan niklas engels„A vasárnapi magyar választás győztese biztos: Orbán Viktor vezeti majd továbbra is az országot. Egyenlőtlen választási pénzek, a média hiányzó pluralizmusa és a kormányszövetség által önmagára szabott új választási rendszer kétségessé teszi, hogy tisztességes választási harc folyt – mutat rá az SPD pártalapítványának néhány nappal a szavazás előtt kiadott részletes elemzése.

Szerzője Jan Niklas Engels, az alapítvány budapesti képviseletének vezetője, aki korábban a szervezet központjának nemzetközi elemzőjeként dolgozott. Mint megállapítja, „Orbán kétharmados többségével Magyarországot saját elképzeléseinek megfelelően alakította át, kevés tekintettel a demokratikus szokásokra. Unortodox gazdaságpolitikája növelte a szegénységet, de a megosztott demokratikus ellenzéknek nincs elég támogatása ahhoz, hogy átvegye a kormányzást. (…) Orbán minden eszközzel meg akarja akadályozni, hogy ismét elveszítse a hatalmat. A maga javára formálta át a médiát s gondoskodott elegendő pénzről a választási harchoz”.

Niklas utal a kormány győzelmi jelentéseire, hozzátéve: „Elhallgatják, hogy a költségvetést a magán-nyugdíjpénztárak államosítása nélkül nem lehetett volna egyensúlyba hozni, aminek pedig hosszú távon következményei lesznek. A gazdaság növekedése továbbra is elmarad a szomszédos országokétól s nagyban függ az export-orientált járműipartól és a mezőgazdaság változékony teljesítményétől. A csökkenő munkanélküliségi számok mögött az áll, hogy beszámítják a külföldön dolgozókat és a közmunkásokat, akik a minimálbérnél is kevesebbet kapnak, ugyanakkor minimális munkavédelmi gondoskodásban sem részesülnek. Az egységes jövedelemadó társadalmilag igazságtalan, azt Európa legmagasabb forgalmi adójával s egy sor különadóval ellensúlyozzák. A kormány minden lelkendezése ellenére az ország szociális és gazdasági helyzete továbbra is rossz”.

Simon milliói pártpénzek?

Az ellenzék helyzetéről szólva az elemzés megállapítja: kormányzati teljesítménye és éles nyelve miatt különösen Gyurcsány Ferenc igen vitatott s őt sokan a kormányváltó szövetség tehertételének tekintik. A szövetség választási ígéreteivel nem sokat ért el – ehelyett korrupciós botrányaival kell küzdenie. Jóllehet Simon Gábor minden posztjáról visszalépett „vannak spekulációk, hogy a bankszámlákon az MSZP titkos választási pénzei voltak. S még ha az összegeket 2008-2009-ben is fizették be, a botrány ismét megkérdőjelezi az MSZP megújulását.”

„Az ellenzéki szövetség tagjai már az Európa-parlamenti választáson külön indulnak – ám így sem tudják elkerülni, hogy feldolgozzák az elmulasztott kormányváltás tanulságait s ütőképes ellenzéket építsenek fel, ha a következő választáson változást akarnak”.

Nem lesz kétharmad?

A választás legvalószínűbb kimenetele Niklas szerint az, hogy a Fidesz nem kap ugyan kétharmadot, de abszolút parlamenti többségével kényelmesen tovább kormányozhat. „A kérdés csak az, hogy Orbán harmadik kormányzati ciklusát a konszolidációra használja-e és mérsékeltebb hangot üt meg, vagy – figyelmen kívül hagyva az európai értékeket – folytatja szabadságharcát az állítólagos külső és belső ellenségekkel szemben? Amennyiben meglenne a kétharmad, a kormányszövetség igazolva látná eddigi, sokat bírált politikáját és folytatná nacionalista-populista vonalát. Miért is változtatna? Azzal kellene akkor számolni, hogy Orbán megpróbálja fokozatosan az európai színpadon szalonképessé tenni nemzeti-konzervatív, populista módszereken, a közös keresztény gyökerek hangsúlyozásán és a baloldali és liberális politikák heves bírálatán nyugvó kurzusát. De mi történik, ha Orbán Viktor két év múlva politikájának romhalmaza előtt áll majd? Megkísérel-e a társadalom nagy többsége által támogatott új kezdetet -. vagy új hazai és külföldi bűnbakokat keres, hogy elterelje a figyelmet felelősségéről?

Orbán veszélye

Az ország két táborra szakadásának haszonélvezője a Jobbik, amely talán még legutóbbi, meglepően magas eredményénél is jobbat ér el s ezzel szilárdan gyökeret ver a magyar választási rendszerben, állapítja meg az SPD elemzése, amely végül rámutat: a tízmilliós Magyarország csak egy az EU 28 tagállama közül. „Mégsem lehet Európában senki számára közömbös, miként folynak le ezek a választások és mit jelenthetnek. Tovább folytatja-e a kormányfő eddigi vonalát és hosszú távon kockára teszi a gazdasági, a szociális és a társadalmi fejlődést? Hogyan reagáljon erre az Európai Unió?”

(168ora.hu nyomán)

Hasonló bejegyzések