Összeolvadhat a román Fidesz és SZDSZ
Évekig ősellenségnek számító pártokat hozott össze a május 25-i európai parlamenti választás eredménye Romániában, ahol már minden politikai szereplő az ősz végén esedékes államfőválasztásra koncentrál.
A május 25-i európai parlamenti választást követően újabb, meglehetősen érdekes fordulatot vett a román belpolitikai élet. A voksoláson a Szociáldemokrata Párt diadalmaskodott a szavazatok 37,6 százalékával, míg korábbi koalíciós partnere a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a várakozásaikkal ellentétben csupán 15 százalékot ért el. Ezt követően Crin Antonescu, a liberálisok elnöke azonnal lemondott, míg pártja tárgyalásokat kezdett az addig ősellenségnek tartott Demokrata-Liberális Párttal (PDL) a fúzióról.
A mostani irányváltást a liberálisok többek között azzal magyarázták, hogy csak a jobboldali pártok összefogása révén akadályozható meg, hogy a kormányzó szocdemek megnyerjék a novemberi elnökválasztást. Ugyanis attól tartanak, hogyha sikerülne a baloldali alakulatnak a törvényhozói és az államfői hatalmat egy kézben összpontosítania, akkor a román politikai életben teljes mértékben kiveszne a fékek és ellensúlyok rendszere. Antonescu lemondása egyben azt is jelentette, hogy kiszállt az elnökjelölti versenyből, így a PDL is könnyebben kapható lesz az alkura.
Az összeolvadás alternatívát hozhat
A Romania Libera június 3-i számában Alina Mungiu-Pippidi publicista arról írt, hogy a PNL–PDL fúzió tétje egy politikai alternatíva létrehozása a PSD-vel szemben, egy helyi, regionális és központi szinten létrehozott, kormányzásra kész alternatív elité. Az EuroCom – Romániai Sajtófigyelő beszámolója szerint a szerző többek között arra mutatott rá, hogy a fúziót azért kell végrehajtani, mert minden országnak két nagy ideológiai alternatívára van szüksége, a harmadik utat pedig mindig egzotikus alternatíváknak, kalózoknak vagy zöldeknek, vagy bárki másnak kell nyújtaniuk. „Romániának két elképzelésre van szüksége, hogy ha az egyik nem működik, akkor a másikkal próbálkozhassunk.”
Pippidi szerint összefoglalva, a jó kormányzásért kifejtett nyomásgyakorlás továbbra is a független intézményekre, az igazságszolgáltatásra, a civil társadalomra és a sajtóra hárul, de a politikai rendszernek tovább kell fejlődnie és a két nagy jobboldali szervezet fúziója pozitív dolog. – Egy radikálisan új alternatíva mindig is lehetséges és kívánatos, de nem támogatom az ezekben a napokban a fórumokon terjedő populista radikalizmust, javítjuk a politikát, nem felégetjük. Aki az anarchizmusig terjeszti ki az utcai megmozdulásokat, aki nem érti meg, hogy új, autonóm gazdasági alapra támaszkodó elitet kell felépíteni, mielőtt még a levegőbe röpítenéd a régit, az vagy ostoba, vagy még rosszabb, egy diverzionista – tette hozzá a publicista.
(mno.hu K.A. nyomán)