Mélyponton a dinár árfolyama
A Szerb Nemzeti Bank (NBS) kétségbeesett intervenciója ellenére sem sikerül a szerb nemzeti valuta árfolyamát megtámasztani, hétfőn már történelmi mélységben, 116,18 szinten állt az euróval szemben, és egyelőre nem érdemes olyan piacbefolyásoló pozitív hírre számítani amelyből erőt gyűjthetne a dinár.
Az NBS a hét első napján 20 millió eurót dobott a piacra, hogy csökkentse a dinár inflációját, az év eleje óta 190 millió euró vásárlásával és 840 millió euró eladásával avatkozott be az árfolyam stabilizálása érdekében. Ennek ellenére a dinár 0,5 százalékot veszített egy hónap alatt a közös európai fizetőeszközhöz képest, éves összevetéseben a veszteség 1,7 százalék – az AFP számításai szerint. Elemzők szerint a lejtmenet a zsugorodó gazdaság és a jegybank az év elején tett lépéseinek következménye, amikor még a túl erős árfolyam ellen tett intézkedéseket.
Az árfolyamesés dinamikája még nem ok az aggodalomra, a gyenge dinár ugyanis javít az ország versenyképességén és jó a költségvetésnek is. A jelenlegi alacsony inflációs szinten még van mozgástér a gyengülésre, amelynek mértéke az év végéig akár 5 százalék is lehet anélkül, hogy ennek negatív következménye lenne – véli Goran Nikolić a belgrádi egyetem közgazdász-professzora. A gyengébb dinár ugyan jól jött az exportáló vállalatoknak, de hatalmas nyomást helyez a fizetésből, illetve nyugdíjból élőkre -fogalmaz Ljubodrag Savć közgazdász, a belgrádi közgazdasági egyetem professzora.
A költségvetés azonban 1,5 százalékos GDP-bővülésre épül, a dinamikát azonban derékba törte május elején az országot sújtó hatalmas árvíz, amely elmosta a kormány reformterveit és hatalmas, becslések szerint 1,5 milliárd eurót meghaladó kárt okozott a gazdaságnak.
A hivatalos becslések szerint a költségvetés GDP-arányos hiánya idén eléri a 8 százalékot, az elemzők többsége azonban úgy számol, hogy a természeti katasztrófa további 0,5 százalékkal növelheti a deficitet, a gazdasági növekedés pedig a legjobb esetben is legfeljebb 0,8 százalék lehet. Az ország teljes külső adóssága, az első negyedév végén 25,5 milliárd eurót tett ki, az állam és a közszféra eladósodása pedig elérte a 20,5 milliárd eurót GDP-arányosan az államadósság 65,1 százalékon áll.
(napigazdasag.hu nyomán M.B)