http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e3/Vojvodina_-_Etnicki_sastav_po_naseljima_2002_2.gif/759px-Vojvodina_-_Etnicki_sastav_po_naseljima_2002_2.gifEgyéb 

Elvándorlás – ahogy egy délvidéki fiatal lány látja

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e3/Vojvodina_-_Etnicki_sastav_po_naseljima_2002_2.gif/759px-Vojvodina_-_Etnicki_sastav_po_naseljima_2002_2.gifA Határúton című film egy Délvidékről Budapestre költözött lány élményeit dolgozza fel. Izgalmas, sokszereplős film gyönyörű képekkel és archív anyagokkal.
 
Szakács Melinda miközben magáról mesél felvillantja a vajdasági magyarság sorskérdéseit, az 1944-45-ös atrocitásokat, azok elhallgatását, a balkáni háborút és a magyarveréseket, az elvándorlást is.

A film rendezője, Litauszki János a Kossuth Rádió Határok nélkül című műsorában elmondta: sokszor járt a Vajdaságban, és szeretett volna filmet készíteni az ott tapasztalt problémákról, különösen az elvándorlásról. A kommunikációs főiskolán a kollégái irányították hozzá Szakács Melindát, aki dokumentumfilmmel akart foglalkozni, így lett nála gyakornok.

Melinda időközben végleg Budapestre költözött, de kötődik a szülői házhoz, a szülőföldhöz, és tartja a kapcsolatot a Délvidéken maradt családjával, barátaival.

Az ő egyéni sorsán keresztül mutatja be a film az elvándorlás kérdését, dilemmáit, nehézségeit. Melinda riporterként a rendező alkotótársa lett. Litauszki János hozzátette: az elvándorlás folyamata évtizedek óta tart, a filmben történelmi háttérbe kívánta helyezni a problémát, az okokat igyekezett feltérképezni.(Hirado.hu)

Hasonló bejegyzések