Egyéb 

Hogyan látják a hazájukban megtartott népszavazást az Újvidéken élő skótok?

a skotok03Mint tudjuk, a skótok (szűk) többsége népszavazás útján úgy döntött, hogy Skócia marad az Egyesült Királyság keretében. Elmulasztották a függetlenség kikiáltásának egyedülálló, történelmi esélyét. Mondani sem kell, hogy ez pl. nekünk, külhoni magyaroknak mennyire rossz hír.

Ha azonban jobban belegondolunk, az sem kis dolog, hogy máshol lehetővé teszik (tálcán felkínálják az esélyt) az emberek számára, népszavazás útján döntsék el, az adott (rájuk tukmált) egyesült országban, illetve társadalmi formában, berendezésben akarnak-e élni vagy az önállóság mellett döntenek. És azzal is lehet némileg vigasztalódni, hogy a skótok majdnem fele normálisan gondolkodott, csupán hajszálon múlott, hogy nem az ő akaratuk érvényesült.

A katalánoktól és a baszkoktól a következő években jóval keményebb kiállás várható a függetlenség kivívásának útján, ami alaposan megváltoztathatná a rothadó Európa képét.

Szomorú, hogy – amíg másoknál a függetlenség, a kiválás, az elszakadás a tét – számunkra még a területi autonómia is távoli álomnak tűnik. De persze különböző világpolitikai mozgások, történések hatására a mi esélyeink is egyik-napról a másikra nőhetnek.              

Az Újvidék melletti Csenej faluban elő három skót férfi figyelemmel követte a skóciai referendum eredményeinek alakulását.

Sebastian és Oliver Hougham fívérek és barátjuk, Barry Scott 2008-ban vásárolt egy tanyát Csenej közelében, ahol a cyder nevű, gyümölcs alapú lágy alkoholos ital gyártásával foglalkoznak.

Csakúgy, mint a hazájukban élő nemzettársaik, ők is különbözőképpen tekintenek a függetlenség kérdésére. Szerb szomszédaik amolyan rögtönzött kvázi szavazást szerveztek számukra. Urna helyett palackba dobhatták a voksaikat tartalmazó céduláikat.

Barry Scott és Sebastian Hougham örültek a skót referendum végeredményének, tehát annak, hogy Skócia lakosságának mérsékelt többsége a függetlenség ellen szavazott.

Oliver Hougham, aki náluk lényegesen okosabbnak és tisztánlátóbbnak bizonyult, viszont rendkívül elkeseredett és szomorú volt az eredmények láttán.

Nagyon bízott benne, hogy az „igenek” lesznek túlsúlyban. Ugyanakkor – minta mondta – örvendetes, hogy a skótok 84,6 százaléka részt vett a voksoláson. Véleménye szerint a kedvezőtlen végkifejlet ellenére Skóciának így is komoly hullámokat sikerült kavarnia Európa-szerte, ami legelőször Katalóniában fog igazából érződni.

A képen: skótok a cseneji tanyán

Blic nyomán K. P.  

              

Hasonló bejegyzések