A VMDP közleménye a temerini hatalomváltás kapcsán
A szocialistáknak (SSP) valamint a Demokrata Párt (DS) szakadárjainak átállásával a temerini községi önkormányzatban új hatalmi többség jött létre, amely október 10-én leváltotta az eddigi vezetőséget.
Véget ért egy hatéves korszak, amelyben a VMDP-nek komoly befolyása volt a község irányításában.
Meggyőződésünk, hogy nem kell szégyenkeznünk az eredmények miatt. Természetesen ezek koalíciós partnereinkhez is kötődnek. Büszkén vállalhatjuk a több évtizeden keresztül füstölgő és bűzlő temerini szeméttelep rendbetételét, ilyen korszerű létesítménnyel kevés szerbiai község rendelkezik. 6000 szemétkannát is szétosztottunk, és a szeméttelep tőszomszédságában két hatalmas szennyvíz-tároló is létesült, ezáltal úgy-ahogy tehermentesítjük az időközben elkészült, ideiglenes tisztítóberendezést. Annak kapacitása korlátozott, de Temerin központját így is rá lehetett kapcsolni. Sokat tettünk a vízellátás javítása céljából, új kutat fúrtunk a vásártéren, befejeztük a szőregit és egy magánvállalattal együtt működve sikerült a telep számára is megfelelő mennyiségű vizet biztosítani. A most leváltott önkormányzat hatéves tevékenysége alatt épültek ki az első aszfaltos dűlőutak, a Brésztó-út, a Kátyi út, és egy rövid útszakasz Szőregen.
Új aszfaltréteg került a Kossuth Lajos, a Népfront, a Proletár, a Petőfi Sándor, Veres Péter és az Almás utca bizonyos szakaszaira, és még jó néhány utcában a község többi helyi közös-ségében. Bizonnyára sokan már el is felejtették hogyan nézett ki a piacköz az illegális létesít-mények eltávolítása előtt.
Azok akik azt állítják, hogy nem segitettünk a gazdaságnak figyelmen kívül hagyják, hogy bábáskodtunk a szőregi gumigyár, a Tim Coop transzformátorgyár, a DDT Ribarstvo járeki üzemei, a Nobili bútorgyár és a Valdi üzletközpont megnyitása körül, s hogy jelenleg is harmincöt közmunkást foglalkoztatunk.
A csapadékos 2010-es nyár után szivattyúk beépítésével megakadályoztuk, hogy hasonló időjárási körülmények esetén ússzon a 22-es lakótelep illetve a téglagyár környéke. Hasonló beavatkozásaink voltak több járeki helyszínen is. Mandátumunk alatt kikotorták a Grisza barát, a Jegricska egy részét s több vízlevezető csatornát a határban. Rendet tettünk az állami földek bérbeadásának területén, földet csak temerini gazda vagy vállalat bérelhet, igaz, drágán, de a 670 eurós átlagárat maguk a bérlők verték föl. Sikerült visszaállítani a mezőőri szolgálatot, amit egyébként is mi találtunk ki még akkor, amikor első ízben vehettünk részt az önkormányzat irányításában. Erdősítettünk az újvidéki és a becsei út mentén, és a fák java része csodák csodájára, meg is maradt. Elkészült a község fejlesztési stratégiája, megalakult a fejlesztési ügynökség, legnagyobb projektuma a Metal Cluster csaknem egymillió euró értékű volt, és Brüsszelben is díjazták.
Befejeztük a szlovák kormány támogatásából megkezdett szociális lakásokat, azzal hogy azokba immár nemcsak menekültek, hanem helybeli szegény sorsúak is beköltözhettek. Az egyik ilyen Esvit épületben napközit nyitottunk a sérült gyermekeknek és fiataloknak. 50.000 dináros támogatást adtunk a harmadik gyereket vállaló családoknak.
Az oktatás területén új tentermet kapott a középiskola, és felújítottuk a pincéjét, ablakokat cseréltünk a Kókai Imre és a Danilo Zelenović iskolákban, szigeteltük a Slavko Rodić iskolát, és kijavítottuk az elfuserált Staro Đurdevói iskolaépületet, azzal hogy óvodát is nyitottunk mellette. Bevezettük az egyetemista ösztöndíjakat és a közép-iskolás tanulók útiköltség- téritését, legújabban pedig a helyi középiskolában termelőszakmát tanulók támogatását is.
Megújultak és bővültek a sportlétesítmények: műfüves pálya épült a kastélykertben, vadonatúj sportpályák a 22-es lakótömbben, a város központjában és Szőregen, biztosítottuk a pénzt egy műfüves pályára Járekon is, felújítottuk a gyakorló pályákat a parkban és az Illancson, és 8 új gyerekjátszóteret szereltünk fel. Emellett a TSK stadionjának tetőszerkezete is községi adományból újult fel.
A Művelődési és Tájékoztatási Központ környéke teljesen megújult, falai között évente legalább 100 rendezvényre került sor: végre a magyarok is színvonalas módon megélhették kulturális identitásukat, s közben a szerb rendezvények
színvonala is emelkedett.
Ugyancsak szinte észrevétlenül, hol külföldi, hol pedig önkormányzati pénzekből restauráltuka tájházat, és udvarában felépült a TAKT alkotóháza és galériája. Közben a Baranyi házaspár hagyatéka állandó helyet kapott, és mellette ifjúsági iroda nyílt. Emellett sikerült felújitani a járeki Brvnarát is. Villanyrendőr épült a Zmaj Jovan utca sarkán és Szőregen, ahova már helyi autóbusszal is el lehet jutni. Felújítottuk az egészségház régi épületét, bővült és megújult a hővezeték, térfigyelő rendszert építettünk a magyar kormány támogatásával, talajsimítóval rendezzük a dűlőutakat…
…És ezen beruházások mindegyike milliós, olykor tízmilliós nagyságrendű!
A leváltás pillanatában mintegy 10 leszerződött projektumunk volt a tartományi kormánnyal, összesen több mint 40 millió dinár értékben, és csak remélni tudjuk, hogy a bennünket leváltó utódok képesek lesznek ezeket befejezni.
Akkor hát miért kellett megbukni a koalíciónak?
Azért, mert a nagy többség nem tudta tovább elviselni, hogy egy intézmény, pontosabban egy ember, a városépítészeti szakigazgatóság igazgatója, a szocialisták tényleges vezetője mindent saját kénye-kedve szerint akart megtenni. Például ötmillió dinárért akart hat játszóteret készíteni, amikor nem egész kettőből nekünk 8-at sikerült. Önkényesen, testre szabva próbálta megszabni a kommunális illetékek nagyságát, öt éve késlekedik a városrendezési főterv kidolgozásával, akadályozza a telepi iskola bővítését, hallani se akar a fürdőmedence bővítéséről…
Amikor mindezen megpróbáltunk változtatni, a szocialisták befolyásuk és anyagi érdekeik védelmében azonnal a haladók ölelő karjaiba rohantak, hisz abban bíznak, hogy az új összetételű községi vezetésben elérhetik, amit mi megakadályoztunk: hogy a farok csóválja a kutyát. Erre a Szerb Haladó Párt kádereinek tapasztalatlansága alapján ítélve jelenleg meg van minden esélyük.
Végezetül vessünk egy pillantást a változások helyi szintű nemzetpolitikai vonatkozásaira is. Az, hogy a lélekszámban egyre fogyatkozó temerini magyarság eddig számbeli arányánál jóval erőteljesebben tudott részt venni a helyi hatalomban, nem választható el attól a ténytől, hogy a VMDP és a VMSZ — az autonómiáról alkotott elképzeléseink különbözősége ellenére — Temerinben felismerte a vitatkozva való együtt haladás fontosságát. Az elmúlt hat évben akkor és ott tudtunk eredményesek lenni, amikor és ahol megtaláltuk a közös politikai fellépés lehetőségét. Véleményünk szerint ez kell hogy legyen a jövő útja is, s nem szabad megengednünk, hogy a most ellenzékbe szorult két magyar pártot felszalámizzák azok, akik sohasem voltak a magyarok barátai. Továbbra is össze kell hangolni a lépéseket!
Temerin, 2014. október 12.
Csorba Béla, a VMDP elnöke,
Gusztony András, a VMDP körzeti szervezetének elnöke, volt polgármester