Egyéb 

Túl szép, hogy igaz legyen – sci-fibe illő fúziós reaktor tíz éven belül?

fuzios generatorA Lockheed Martin amerikai fegyvergyártó óriás állítása szerint forradalmian új fúziós generátort dolgozott ki, amelyet tíz év múlva már kereskedelmi mennyiségben gyártanának is. Ha a bejelentés valós, az egész világgazdaság forradalmi változások előtt áll.

Rég várt áttörést jelentett be a Lockheed Martin amerikai fegyvergyártó cég kutatási részlege: az Advanced Development Programs (ADP) kutatói az elmúlt négy évben egy forradalmi fúziós reaktor megtervezésén dolgoztak.

A 100 Megawattos teljesítményű reaktor állítólag csak 7 méterszer 13 méteres és egy éven belül a „Compact Fusion Reactor” (CFR) tesztelésre kész verziója is elkészül, tíz éven belül pedig a sorozatgyártásra is sor kerülhet.

A Lockheed Martin kutatórészlegéből már kerültek ki a saját koruk előtt évtizedekkel járó alkotások: innen röppent elő az U2-es kémrepülőgép, az SR-71 „Blackbird”, és a világ első radarelhárító technológiával felszerelt bombázója, az F-117-es, köznapi nevén a „Lopakodó”. A plazmafizikában azonban – eddig – nem jegyezték a céget. Ám ha a bejelentés igaz, és a reaktor beváltja a hozzá fűzött reményeket, akkor az egész világgazdaság forradalmi változások előtt áll.

A fúziós reaktor azonban nemcsak szinte korlátlan energiaforrásként szolgálhat: de tiszta is. A reakció során a hidrogénatomok héliummá fuzionálnak (csakúgy, mint a Nap belsejében), ellentétben a hagyományos nukleáris erőművekkel, ahol az uránatomokat hasítják szét. Mivel a Lockheed reaktorában a fűtőanyag i nem radioaktív, hanem szimpla deutérium, és trítium – a deutérium a tengervízből korlátlan mennyiségben előállítható, míg a trítium a lítiumból nyerhető ki, amely szintén nem elérhetetlen nyersanyag – így ez az erőforrás nem csak „tiszta” (sugárszennyezés itt is fellép, de csak a reakciókamrában), de olcsón is üzemeltethető. A Lockheed ígérete szerint a reaktor ráadásul mindössze 25 kilogrammnyi üzemanyaggal egy teljes évig üzemelhet is.

A fúziós energia civil célú felhasználásában eddig kevés eredményt tudtunk felmutatni: az Európai unió egyik gigászi projektje, az ITER éppen ezt lenne hivatott megváltoztatni. A franciaországi Cadarache-ban épülő óriási léptékű kísérleti fúziós reaktor működését 2020-ra tervezték beindítani, 2027-ben kezdték volna a títium-deutérium feltöltést és csak 2040-ben szolgáltatott volna áramot. Ha a repülőgép tervezők megtalálták a modern energiatermelés Szent Grálját, akkor mindez felesleges volt.

(piacesprofit.hu nyomán)

Hasonló bejegyzések