Egyéb 

Egymástól egymásnak – kézművesek a Délvidéken 1. rész

alizzr1Sorozatunkban be szeretnénk mutatni azokat a délvidéki kézműveseket, akik maradandót alkotnak nap mint nap. Hiszen szeretteinknek nem csak kínai plüssmacit, három mosás után kifakuló pólót, vagy fakanalat vehetünk. Készíttethetünk nekik egyedi, személyre szabott ajándékokat is.

E heti cikkünkben Ninkov Alízt mutatjuk be, aki gravírozással foglalkozik, s üvegasztaltól kezdve portrékig, szinte mindennel volt már dolga. A Topolya község béli Zentagunarason él. A család mindennapjaiba beletartozik a fúrás, faragás, barkácsolás, és persze a gravírozás.

Elmondása szerint autodidakta módon tanulta meg ezt a mesterséget, s három éve foglalkozik gravírozással. Sok gyakorlással rájött, hogy hogyan tudja megörökíteni ötleteit üveg-, kerámia-, illetve tükör felületeken. „Interneten is nagyon sok ötletet találtam, s ezeket próbálgattam, továbbfejlesztettem, később pedig már saját kútfőből dolgoztam” – magyarázta Alíz, hogy hogyan haladt a tanulással lépésről-lépésre.

209011 358188880918211 1115564062 nEleinte saját örömére szépítette meg a család poharait, pálinkás-, dunsztos üvegeit, majd közeli ismerősei megkérték, hogy készítsen ezt-azt nekik is. Bizonyos idő elteltével megindított egy blogot, ahova feltöltögette a munkáit, ekkor már ismeretlen ismerősök is rendeltek tőle, s szép lassan alakult a vásárlói közössége.

Egy igazi kézműves család a Ninkovék. Kérésünkre, hogy meséljen a többiek munkáiról is, a következőket mondta: „A bátyámon kívül mindenki ilyesmivel foglalkozik. Anyukám velem együtt gravírozik, apum pedig fát, illetve csontokat farag. Multi géppel és vésővel is dolgozik (multi gép az amivel én az üveget. pl dremmel.) Különböző vadász stílusú fogasokat készít őzlábból, szarvakból, agancsokból. Szarvból csinált már lusztert is, de különböző lámpákat fából, fatörzsekből. Ezen kívül késeket is készít, csontból, őzlábból, szarvból. Némelyiknek a pengéjét is ő csinálja, de azt általában megvesszük külön vagy régi, törött kések pengéit használja fel. Anyummal üvegekre, tükrökre és kerámiára gravírozunk (fémre és ékszerre nem).Mindenkinek megvan ki miben jó és úgy dolgozunk.”

561723 399065900163842 465833999 nMegtudtuk, hogy elsősorban születésnapi, eljegyzési, lakodalmi megrendeléseik vannak, de leánybúcsúra, keresztelőkre is szívesen készíttetnek az emberek személyre szabott ajándékokat. „Mindenféle alkalmakra rendelnek, például egy autószerelő elment nyugdíjba, és kapott egy stilizált autószerelős pálinkásüveget. De sokszor csak egy nevet írunk bögrékre, poharakra. Díszítettünk már tükröket, de mostanában sokszor rendeltek tőlünk portrékat is, amit a képkeretek üvegére gravíroztunk, s sötét hátteret tettünk be a kép helyére.” – mondta Alíz. Munkáik eljutottak az egerszoláti borfesztiválra, Egerbe papszentelésre, illetve szuvenírként vitték Németországba és Californiába is.

Ninkovék előszeretettel járnak különböző kiállításokra is, a közeljövőben két adai esküvői kiállításon vesznek majd részt. Ezekre a helyekre nem azért mennek, hogy eladják az alkotásaikat, hanem egyrészt mert már egy jó kis társaság alakult ki a kézművesek között, másrészt pedig azért, hogy ha „majd eljön a nagy nap”, akkor tudják az emberek, hogy kikhez fordulhatnak.

545055 324171104319989 32936677 nKérdésünkre, hogy van-e kedvenc alkotása a következőt válaszolta: „Igen, van kedvencem. A tavaly Moravicán megrendezett Mirkre készítettem egy A3-as formátumú képet, amin Gichin Funakoshu látható, a karatedó, „az üres kéz útja” okinavai eredetű japán harcművészként vonult be a köztudatba. Szóval a shotokán karate atyja. A képet testvéremnek ajándékoztam, aki három danos mester.”

Szívesen mennek vásárokba, kézműves kiállításokra is, illetve egyedi kívánságokat is teljesítenek. Alízék korábbi munkáit blogján, vagy facebook oldalán tekinthetik meg, érdeklődni pedig telefonon (064/921-0753), e-mailben ([email protected]),tudnak. 

B.J.

Hasonló bejegyzések