Teret neveztek el Márairól Kassán
“Az élet igazi, nagy vállalkozásai legtöbbször nem hőstettek, hanem türelemjátékok.” Sokan idézték már Márainak ezen szavait, s most a kassai polgárok is túlvannak egy türelemjátékon. Délután az író egykori lakhelyét is jelentő Mészáros utca és a Fegyverház utca kereszteződésénél található teret, ahol szobra is található végre róla nevezték el. „Fontos pillanat ez, mert – talán a város vezetése is érezte – régi adósságot ró le világhírű szülöttük előtt” – írja a pmi.hu. Az elmúlt évben dokumentumfilm is készült az íróról.
„Márai sohasem hagyta, hogy száműzzék a múltjából, a hagyományaiból, ez adott méltóságot az életének” – hangsúlyozta Balog Zoltán az ünnepélyes névadón. „A múlt érték, a múlt identitása a jövő alapja” –tette hozzá, majd leszögezte, hogy: mivel az identitás egyenlő az otthonosság érzésével, ezért a tér átadásának legfőbb üzenete az, hogy szeretnék magukat otthon érezni Kassán. A sűrű havazás és a hideg idő ellenére a névadó ünnepségre több száz fős tömeg volt kíváncsi, az immár Márai nevét viselő utcatáblát Jáky Judit, az író unokahúga és Renáta Lenártová, Kassa főpolgármester-helyettese leplezte le.
Balassa Zoltán kassai helytörténész az eseményen az mondta: az, hogy a tér Márai nevét viselhesse, tulajdonképpen 2004 – az író szobrának felavatása – óta váratott magára. „Ennek a térnek soha nem volt neve, így szinte adódott, hogy róla nevezzék el” – fogalmazott. Elmondta: a rendszerváltás óta szerencsére számos – magyar vonatkozású – emléktábla és szobor kerülhetett elhelyezésre Kassán, ami örömteli és nevelő hatású. Megjegyezte: amikor Európa és a világ „felfedezte Márait”, folyamatosan nőtt az igény, hogy közteret nevezzenek el az íróról szülővárosában.
A Petőfi Irodalmi Múzeum munkatársai feltettek egy válaszra váró kérdést, miszerint: „Felmerül a kérdés, Budán mikor határozzák el köztér elnevezését Márairól, aki szerint Budán lakni világnézet.”
MTI, PMI nyomán B.J.