Egyéb 

Zentán a végrehajtás csak szerbül történik? – A zentai kommunális közvállalat akcióban

A zentai Lakásügyi Kommunális Közvállalat végrehajtás útján is igyekszik behajtani a felgyülemlett tartozásokat, s erről végzésben tájékoztatták az érintetteket. A végzések azonban kizárólag szerbül és cirill betűkkel íródtak, amely ellentétes a nyelvtörvénnyel – hangzott el a Magyar Polgári Szövetség sajtótájékoztatóján. Rácz Szabó László, a párt elnöke szerint maga az eljárás nem is zavarja őket, egyedül azt kifogásolják, hogy csak egy nyelven, szerbül és cirill írásmóddal készítették el ezeket az anyagokat, ezt pedig sokan nem értették meg. Rácz Szabó azt is felrótta, hogy az érintetteknek csupán öt napot adtak a fellebbezések megírására, és sok esetben a tartozások összege sem felel meg a valóságnak.

– Mi azt javasoljuk a polgároknak, hogy mindenképpen fellebbezzenek, mégpedig úgy, hogy kérjék e dokumentumok magyar fordítását, mert amennyiben elmulasztják a fellebbezést, akkor bizony behajtják a tartozásukat – mondta.

A téma kapcsán nyilatkozott Deák István nyugalmazott ügyvéd, az MPSZ jogi szakértője is, aki szerint a magyar polgároknak anyanyelvükön kellene kiadni a tartozásukat feltüntető számlákat, illetve végzéseket, mert csak így tudnak idejében fellebbezni. Deák szerint a nyelvtörvényre kellene hivatkozniuk a polgároknak, ugyanis azonkívül, hogy ezt megsértették, a végzések megfogalmazói ezzel országunk alkotmányát, tartományunk és Zenta község statútumát is figyelmen kívül hagyták. Ugyanis mindezek a rendeletek is hivatalos nyelvként tüntetik föl a magyart, s ezt a közvállalatoknak is tiszteletben kell tartaniuk – ecsetelte.

A FELSZÓLÍTÁSTÓL A VÉGREHAJTÁSIG

Magyarázattal Bodó József, a kommunális vállalat igazgató szolgál.

A vállalat ugyan végrehajtással kapcsolatos végzést nem küld a polgároknak, hanem fölszólítást a tartozás törlesztésére, ami latin betűvel íródott (bár a cirill a hivatalos), ettől függetlenül elismerte az igazgató, hogy mulasztásuk miatt ezek a figyelmeztetések az utóbbi időben csak szerb nyelven készültek, de a továbbiakban már magyarul is megkapják az érintettek. Ha azonban az eljárás valóban végrehajtási szakaszba jut, azt már semmilyen tekintetben, így a kétnyelvűség tekintetében sem tudja befolyásolni a vállalat.

– Azoknak a polgároknak, akik legalább kétévi tartozást halmoztak föl – ez az ivóvízre, a csatornahasználatra és a szemételszállításra vonatkozik –, fölszólítást küldünk, amelyben figyelmeztetjük őket, hogy amennyiben nem törlesztik adósságukat, eljárást indítunk ellenük, sőt a törvény lehetővé teszi azt is, hogy megvonjuk tőlük a vezetékes ivóvizet – kezdte magyarázatát az igazgató. – Mi azonban azt szeretnénk, hogy ilyesmire ne kerüljön sor, és amennyiben az érintett polgár nyolc napon belül megjelenik az irodánkban, de nem tudja törleszteni a teljes tartozását, akkor hajlandóak vagyunk átütemezni az adósságot, szükség esetén több alkalommal is. Ha a polgár nem fizet, de átütemezésre sem hajlandó, illetve meg sem jelenik, csak abban az esetben utaljuk magánvégrehajtóhoz az ügyet. A 2011-ben kiadott törvény teszi lehetővé ezt az egyszerűsített, bíróságon kívüli eljárást. Mivel a községi képviselő-testület vállalatunk idei évre szóló programjának az elfogadásakor kötelezett bennünket az adósság csökkentésére, ezért végső esetben végrehajtó segítségével vagyunk kénytelenek ezt megtenni. Zárszámadáskor 34 millió dinár volt a polgárok tartozása, amit mostanra 30 millióra csökkentettünk. Júliusban 170 olyan személynek kézbesítettek küldönceink fölszólítást, akiknek az adóssága 40 ezer dinár fölött volt, közülük 12 ellen indult végrehajtási eljárás. Szeptemberben 112 polgárnak postáztunk fölszólítást, akiknek a tartozása meghaladta a 30 ezer dinárt, és közülük 34-nek került az ügye végrehajtóhoz. A közeljövőben előreláthatólag további 475 adóst leszünk kénytelenek figyelmeztetni, mindazokat, akik több mint 20 ezer dinárral tartoznak. Gyakran abból erednek a gondok, hogy örökösödés vagy adásvétel alkalmával az új tulajdonosok nem jelentik a változásokat.

Amikor mi átadjuk a végrehajtónak az ügyet – esetünkben Szabadkára –, a további eljárást ő folytatja le. Először küld egy határozatot, végzést, amely ellen öt napon belül fellebbezhet a polgár. Mi itt már a kétnyelvűség betartására nem lehetünk befolyással, mert a dokumentumok megfogalmazása és kézbesítése a bíróság által kinevezett végrehajtó hatásköre, miként az is, hogy fizetésből vagy nyugdíjból letiltassa az adósságot, legvégül pedig ingóságokat foglaljon le, és elárvereztesse. Persze már a végrehajtói végzés miatt öt-hatezer dinárral nő az adós költsége. Ha viszont fellebbez a polgár, akkor kötelezően a bíróság hatáskörébe kerül az ügy, s ezt az eljárást a végrehajtó indítja. Általában az elévülés miatt szoktak kifogást emelni az adósok. Ha a bíróság ezt elfogadja, akkor a perköltséget részben a vállalat fedezi. Érdemes azonban tudni, hogy a tapasztalataink szerint nem számíthat az ügyfél kedvező elbírálásra, ha például korábban már aláírt szerződést az adósság átütemezéséről, vagy az utóbbi egy évben valamennyit törlesztett, de nem a teljes összeget. Ezzel ugyanis elismerte kötelezettségét – mondta el a kommunális közvállalat igazgatója.

Magyar Szó nyomán T. T.

 

Hasonló bejegyzések