Terrortámadás Párizsban – Tizenkét embert agyonlőttek (+sokkoló videó!)
Legalább 12 személy, köztük két rendőr, vesztette életét Párizsban, amikor három iszlamista fegyveres támadást intézett a Charlie Hebdo szatirikus lap szerkesztősége ellen. Félő, hogy az áldozatok száma tovább emelkedik, mivel a hét sérült közül öt állapota válságos. Nagy erőkkel keresi az elkövetőket: összesen 3000 rendőr vesz részt a terroristák utáni hajszában.
A halottak között van a Mohamed-karikatúrák rajzolója, Jean Cabu, aki néhány nap múlva ünnepelte volna 76. születésnapját, valamint más ismert karikaturisták: a Charbként emlegetett Stéphane Charbonnier, Georges Wolinski, illetve Bernard Verlhac, alias Tignous is. Egy Coco nevű karikaturista beszámolója szerint egyértelműen ők voltak az „Allahu Akbart” kiáltó terroristák célpontjai, mert amikor behatoltak az épületbe, az ő neveiket harsogták. Kiválóan beszéltek franciául, s az al-Kaida tagjainak nevezték magukat.
Újságírók beszámolója szerint legalább két álarcos fegyveres hatolt be a francia főváros 11. kerületében található szerkesztőség épületébe, majd kalasnyikovokkal adtak le lövéseket. Szemtanúk harminc lövésről számoltak be. A rendőrség azt közölte, hogy az egyik férfinél rakétavető is volt.
Súlyos sérüléseket szenvedett a Charlie Hebdo főszerkesztője – írta a Le Monde. Miután a tettesek elmenekültek a helyszínről, elütöttek egy gyalogost.
A lap egyik meg nem nevezett újságírója, aki nem volt jelen a helyszínen, de kapcsolatban állt a helyszínen lévő munkatársaival, azt közölte, bár többször is megfenyegették a szerkesztőséget, az utóbbi időben nem tartottak támadástól. Charb például rendőri védelem alatt állt, de többször is kicselezte az őt óvó rendfenntartókat, láthatóan nem tartott attól, hogy bárki is az életére törne.
Francois Hollande elnök és több miniszter is a helyszínre látogatott. A köztársasági elnök barbár terrorcselekményről tett említést. Párizsban a legmagasabb szintre emelték a terrorkészültséget. A kormány válságtanácskozást hívott össze.
Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke azt közölte, sokkolta a barbár és embertelen merénylet. „Együttérzek az áldozatok hozzátartozóival, s az teljes Európai Bizottság nevében szolidaritásomat fejezem ki Franciaországgal” – hangoztatta. A lehető leghatározottabban ítélte el a támadást Washington.
Szintén elítélte a terrorakciót a muzulmánok helyi szervezete. Mint közleményükben írták, a barbár cselekmény a demokrácia ellen irányult. A szocialista párt délutánra a köztársaság híveinek menetét szervezte meg.
Ez volt a legvéresebb terrorakció Párizsban, 1835 óta. Akkor, július 28-án a Temple sugárúton történt merényletben 19-en vesztették életüket, s 42-en sérültek meg.
(MTI nyomán)