Szerbia tavaly hatalmas mennyiségű élelmiszeripari hulladékot importált, azt etette velünk!
A vezető szerbiai húsipari vállalatok tavaly mintegy 35 ezer tonna legrosszabb minőségű (már-már szemétnek tekinthető) húsrészeket importáltak külföldi vágóhídakról. Ez a hulladék állítólag mégis ehető, a fogyasztókat nem mérgezi azonnal és közvetlenül. Általában ún. hústermékekbe (virsli, pástétom, szalámi stb.) keverik. Folyamatos fogyasztásuk károsítja az egészséget, de az illetékeseket ez persze cseppet sem izgatja.
A különböző állatok zsírja, bőre, bele, szőre és egyéb gusztusos részei leginkább Belgiumból, Spanyolországból, Németországból, Magyarországról és Szlovéniából érkeznek Szerbiába.
„Érdekes”, hogy a szerbiai szakemberek ezzel tisztában vannak, nem is tagadják, sőt normálisnak tartják a harmadik (vagyis utolsó) minőségi kategóriába tartozó „finomságok” behozatalát és a fogyasztóknak való feltálalását. Azzal vigasztalják a közvéleményt, hogy az állatok különböző melléktermékei (?) nem eredeti formájukban kerülnek eladásra, hanem gyári feldolgozást követően, amely magában foglalja a főzést vagy a sütést.
– Legolcsóbb nyersanyagról van szó, amelyet a hazai üzemek nagy mennyiségben használják – mondta Siniša Kotur, a Mezőgazdasági Minisztérium nemzetközi áruforgalommal és tanúsítványokkal foglalkozó részlegének vezetője. Ezt olyan angyali nyugalommal közölte, mintha a világ legtermészetesebb jelenségéről lenne sző. Hozzáfűzte:
– Az ilyen termékek gyorsan romlanak, ezért szigorúbb ellenőrzést és alaposabb feldolgozást igényelnek. Noha rossz a minőségük, végtére mégiscsak állati fehérjéket tartalmaznak.
Goran Papović, a Fogyasztók Nemzeti Szervezetének elnöke szerint Szerbia gyakran olyan termékeket importál, amelyek sértik a polgárok emberi méltóságát. Ugyanakkor igencsak problémás a húsról szóló szabályzat, amely nem rendezi megfelelő módon a hús minőségének kategorizálását.
– A fogyasztói egyesületek szívesen elvégeztetnék az élelmiszeripari termékek párhuzamos ellenőrzését, elemzését, de ehhez az államnak pénzt kellene biztosítania és megértést tanúsítania. Ilyen jellegű ellenőrzésekre már öt éve nem került sor – emelte ki Papović.
Novosti nyomán K. P.