Százötven magyar katona az Iszlám Állam ellen
Hende Csaba honvédelmi miniszter benyújtotta a parlamentnek az Iszlám Állam terrorszervezet elleni nemzetközi fellépésben való magyar részvételről szóló javaslatot.
A parlament honlapján olvasható dokumentum szerint a javaslat elfogadásával az Országgyűlés hozzájárulását adja ahhoz, hogy a Magyar Honvédség az Iraki Köztársaság területén katonai kontingenst hozzon létre „az Iszlám Állam elnevezésű terrorszervezet elleni nemzetközi koalíciós műveletek elősegítése érdekében”.
A szükséges technikai eszközökkel, fegyverzettel, felszereléssel ellátott legfeljebb 150 – a váltási időszakban 300 – katonából álló kontingens, az erbili kiképző központban állomásozna. A javaslat értelmében a magyar katonák 2017. december 31-ig látnák el feladatukat.
A határozati javaslat kitér arra is, hogy a kormánynak a döntéseiről és intézkedéseiről, valamint a kontingens működéséről az Országgyűlés Külügyi bizottságát, valamint Honvédelmi és rendészeti bizottságát is tájékoztatnia kell. Továbbá a határozati javaslat alapján az Országgyűlés a meghozott döntéssel egyidejűleg felhatalmazza a kormányt, hogy a szükséges intézkedéseket mind a Magyar Honvédség állományából résztvevők biztonsága, mind a feladat teljesítése érdekében haladéktalanul tegye meg.
A honvédelmi miniszter indoklásában – az ENSZ Biztonsági Tanácsának két határozata, az iraki kormány tavaly június 25-én az ENSZ tagállamaihoz intézett felkérése mellett – kiemelte, hogy az Iszlám Állam elleni koalíció vezető nemzete, az Amerikai Egyesült Államok egyértelmű szövetségesi igényét fejezte ki Magyarország hozzájárulásával kapcsolatban. Ez a felkérés az észak-iraki kurd régió fővárosa mellett működő kiképzőtábor biztosítási feladatának ellátásáról szól. Emellett viszont a kiképzési feladatokkal összefüggésben még egyéb vállalásról is zajlik az egyeztetés – jegyezte meg.
Hende Csaba határozati javaslata szerint a Magyar Honvédségnek az Iszlám Állam elnevezésű terrorszervezet elleni műveletben való részvételéhez a jelenlévő országgyűlési képviselők kétharmadának döntése szükséges.
Kell ez a magyaroknak?
Origo nyomán F.J.