coalitiopnEgyéb 

Miért nem haladnak a koalíciós tárgyalások Izraelben?

coalitiopnMár egy hónap eltelt a március 17-i izraeli parlamenti választások óta, amelyeken Benjámin Netanjahu jobbközép Likud pártja hat mandátummal megelőzte a második legnagyobb balközép Cionista Tábort, mégsem alakult meg mindeddig az új izraeli kormány.

A Likud párt miniszterelnöknek felkért vezetője, Benjámin Netanjahu az izraeli törvények szerint a kéthetes hosszabbítással együtt legkésőbb május 7-ig jelentheti be az új kormánykoalíciót, de az eddig eltelt időszakban még egyetlen párttal sem sikerült aláírnia a megállapodást. A késlekedés oka, hogy Netanjahunak döntenie kellene a legfőbb kérdésben: szűk jobboldali vallásos kormányt akar-e vagy nemzeti egységkormányt a Cionista Tábor bevonásával.

A megbeszélések ezért eddig érdemben csak a vallásos pártokkal és a centrista Kulánu párttal léptek előre, ezek ugyanis részesei lehetnek mind egy jobboldali, mind egy nemzeti egységkormánynak, míg a telepeseket támogató jobboldali Bájt Hajehudi (Zsidó Otthon) vagy Liberman nacionalista Jiszráél Béténu (Izrael a Hazánk) pártjának részvétele megkérdőjelezné a Cionista Tábor lehetőségét közös kormányprogram kialakítására.

Döntésének ezúttal nagy a tétje, akár a kis-, akár a nagykoalíció mellett dönt. Ha jobboldali kormányt alakít – ahogy azt választási kampányában megígérte -, azzal még inkább elszigeteli Izraelt a nemzetközi diplomáciában, közelebb hozza az európai bojkottok rémét, s a távoli jövőbe tolja ki az amerikai kapcsolatok létfontosságú rendezését.

Ha viszont egységkormányt alakít, annak árát belpolitikai hitelvesztésében kell megfizetnie, hiszen mást ígért, és mást tesz, s a hozzá közelebb álló harcias nacionalista ideológiát is el kell vetnie. Ez a kabinet ismét megkötné a kezét, éppen mint az emiatt feloszlatott előző kormánya, viszont az országnak egyfajta védelmet, fügefalevelet jelentene a nemzetközi porondon.

A radikálisabb, markánsabb politika hívei mindkét oldalon a kiskoalíciót támogatják. A Likud fiataljai szerdán frakcióülést sürgettek ez ügyben, amelyen egyértelművé tennék, hogy nincs közös politizálás a balközéppel, és a Cionista Tábor baloldalibb hangjai is azt akarják, hogy Netanjahu „egye meg, amit főzött”, szerintük a minél rosszabb annál jobb elve alapján így több esélyük lesz a következő választásokon.

Márpedig Amerikáért mindenképp áldozatokat kell hoznia Netanjahunak, például vissza kellene hívnia kedves emberét, a március eleji iráni ügyben tartott kongresszusi meghallgatást számára kilobbizó, majd emiatt persona non gratává lett személyes politikai kinevezettet, Ron Dermer washingtoni nagykövetet. Dermer a Háárec című újság szerdai száma szerint mindössze egyszer vett részt munkaértekezleten a Fehér Házban 2013 decembere óta, míg helyettesét 2014 júliusa óta nyolcszor fogadták.

Egyelőre nem világos, és valószínűleg az utolsó pillanatig nem is fog kiderülni, hogy Netanjahu a szívére hallgat és kis-, vagy az eszére, és nagykoalíciót teremt-e. A negyedszer is kormányfővé választott politikus egyik leggyöngébb pontja Izraelben köztudottan épp a döntéshelyzetekben való választás: ilyenkor általában az utolsó pillanatig mérlegel, és gyakran csak késve jelenti be elhatározását még az olyan kevésbé fontos kérdésekben is, mint például az új vezérkari főnök kiválasztása.

 

(MTI nyomán)

Hasonló bejegyzések