CSÚCSBOTRÁNY: Több millió eurónyi közpénzt osztana ki a VMSZ a hozzá közelálló cégeknek?!
„Arra készülünk, hogy a stratégia megvalósításának érdekében önálló eszközrendszert hozunk létre. Ez egy anyaországi állami pénzekből létrehozott, jelentős forrásokkal rendelkező alap lenne, amely lehetőséget adna arra, hogy az elképzelések megvalósulhassanak. Nem ajándékpénzek formájában, hanem nagyon kedvező hitelkonstrukciók kereteiben.” /Szabadka, 2014. március 7./
Szakmai és indokolt
„a támogatásoknak szakmailag mindenkor indokoltnak kell lenniük”, és a kedvezményezetteknek „rendezett gazdasági háttérrel, valamint jövőképpel és megalapozott tervekkel” kell pályázati úton bizonyítaniuk alkalmasságukat.
A szövetség fiai
Szóval, ez idáig elég jól hangzik. A gondok – ahogyan az lenni szokott – a gyakorlati megvalósításnál kezdődnek. Illetve itt még valamivel előtte. Birtokunkba került ugyanis egy táblázat is amelyben
konkrét cégekhez (azok vezetőit is megnevezve) rendelt kölcsön összegek szerepelnek.
Összesen 37,8 millió euró (11,3 milliárd forint) – feltehetően kedvezményes – hitelről van szó. A listán több, a VMSZ-hez közvetlenül köthető személyre, illetve vállalkozásra lehet bukkanni.
4,5 millió eurós összeg szerepel a hőszigetelő anyagokat gyártő és forgalmazó multi, a Masterplast szerbiai leányvállalata is. A cég dél-európai regionális igazgatója nem más, mint Bunford Tivadar (az ő neve is szerepel a táblázatban), aki emellett áldozatos közéleti munkát is kifejt a délvidéki magyarság szolgálatában. A VMSZ elnökségének tagja, a párt szabadkai elnöke, és a Háló Vajdasági Fejlesztési Alapítvány vezetője. 3 millió euró áll fia, Bunford Olivér mezőgazdasági vállalkozó, a Vajdasági Vágta főszervezőjének neve mellett is.
Ugyanekkora összeget találunk a hűtő és fűtő berendezések forgalmazásával foglalkozó szabadkai Cim Gas Kft mellett is. A cég igazgatója Kern Csaba, akinek testvére, Kern Imre a VMSZ elnökségi tagja, a Vajdasági Nagyberuházási Alap igazgatóhelyettese – és nem mellesleg – tavaly május, a VMSZ kormányba való belépése óta a Építésügyi, Közlekedési és Infrastruktúraügyi Minisztérium államtitkára.
Kattintson a képre a nagyításhoz
Az Excel dokumentumból nem derül ki, hogy ezeket a pénzeket már lényegében „odaítélték” a benne szereplő vállalkozásoknak, vagy ezek csak előre megfogalmazott igények. Az azonban mindenképpen furcsa, és messze nem az átlátható, szakmai döntések irányába mutató gyakorlat, hogy
egy még létre sem jött intézményrendszer, egyelőre még le sem hívott közpénzeiből finanszírozott hitelezési programjáról máris ilyen „segédanyagok” készülnek.
Történelmi esély
Egy ilyen táblázatot persze bárki összeállíthat néhány óra alatt, aki tisztában van a délvidéki magyar politikai és gazdasági élet különböző összefonódásaival, és rosszindulatúan gyanúba akar keverni néhány embert. Az azonban mindenképpen a dokumentum hitelessége mellett szól, hogy több helyi forrásból is úgy értesültünk:
terület-és gazdaságfejlesztési stratégia egyik szerzője, a VMSZ elnöke és több VMSZ-es politikus a hétvége folyamán magyarországi szakemberek társaságában meglátogatott több, a táblázatban szereplő céget.
Az anyaországi szakemberek jó eséllyel a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumból érkezhettek, hiszen Pásztor István VMSZ-elnök és Orbán Viktor kormányfő két héttel ezelőtti találkozója után bejelentették: a NEFMI „szakmai csapata” Szabadkán fogja „alaposan áttekinteni” a gazdasági és térségfejlesztési programot. Hogy ennek keretében miért éppen ezeket a vállalkozásokat látogatták meg, azt nem tudni.
Talán magyarázatot ad rá, hogy az Alfahír forrásai szerint a pártban többen úgy tudják: A miniszterelnökkel való találkozásakor Pásztor István táskájában nem csak a fejlesztési stratégia, de ez a táblázat is ott lapult. Hogy előkerült-e, és mit szólt hozzá a kormányfő, az talán örökre rejtély marad.
A fejlesztési tervben az áll: „A vajdasági magyarság e stratégiai terv elkészültével és a tervezett aktivitások beindításával olyan lehetőséget kap, amelyre az elmúlt 100 évben nem volt példa.”
Ez vitathatatlan tény. Tényleg remek dolog, hogy ennyi kiváló szakember tudását és tapasztalatait ötvöző hosszú távú stratégia született. Nagy szükség van rá. De kérdés, hogy a történelmi esélyből részesülhet-e az a 250 ezer ember, akik az ilyen listákra sosem kerülnek fel?
Nem lenne-e helyesebb nyílt pályázat útján lehetőséget adni a magyar, illetve a többnyire magyar előjelű, illetve tulajdonú vállalkozásoknak, hogy részét képezzék ennek az ígéretes tervnek? Hát, persze, hogy így diktálná a nemzeti érdek is.
Alfahír portál nyomán – www.alfahir.hu /Megjelent: 2015. április 27./
Az eredeti cikket szerezte és közzétette: Balog Gábor, az Alfahír szerkesztője