Szerbiai egészségügy: mandulagyulladást állapítottak meg a betegnél, akinek régen kivették a manduláját!
Az eset egy niši egészségházán történt, de aligha lett volna meglepő, ha bármelyik másik szerbiai állami egészségügyi intézményben fordul elő.
Közelmúltbeli kimutatás szerint ugyanis európai viszonylatban az egészségügyi szolgáltatások szintje Szerbiában a legalacsonyabb. Ezen a téren még Albánia és Bosznia is valamelyest megelőzi Szerbiát.
A niši D. S. fül-orr-gégész szakorvosnál jelentkezett panaszaival. A doki tonsillitis-t, vagyis mandulagyulladást állapított meg a nőnél. Nincs ebben semmi különös, mondhatná valaki, ha a páciensnek 23 évvel ezelőtt nem vették volna ki a manduláját. Időközben pedig „nem nőttek ki újak”.
D. S. számára nem maradt más hátra, mint hogy magánklinikán kérjen segítséget. Az ottani orvos egyértelműen megállapította, hogy a betegen tonsillectomiát hajtottak végre, magyarán: műtéti úton eltávolították a manduláját. Ennélfogva természetesen egészen más problémát diagnosztizált nála, amely gyógyszeres kezelés útán meg is szűnt.
A nő úgy döntött, az esetével kapcsolatos részleteket lefényképezett dokumentáció kíséretében megosztja a nyilvánossággal közösségi honlapon keresztül.
Az ügy váratlanul nagy publicitást kapott, aminek hatására az állami egészségház, amelyhez D. S. előszor fordult, belső vizsgálatot indított. Láss „csodát”: az illetékes bizottság arra a következtetésre jutott, hogy ez esetben nem történt mulasztás! Az orvos ugyanis korábbi jelentés (?!) alapján állította fel a diagnózist. Miután a páciens nem hagyta meg a telefonszámát, a bizottság nem tudott neki szólni, hogy jelentkezzen az egészségházán. Így nem tudták újra megvizsgálni, hátha begyulladt műtéti maradványt találtak volna a torkában.
A felelősök ezzel az indoklással „mosták magukat tisztára”.
Južne vesti nyomán K. P.