Az USA szankciókat vezet be a boszniai szerbek ellen?
Szankciókat vezetett be az Egyesült Államok Milorad Dodik, Bosznia-Hercegovina főként szerbek lakta országrésze, a boszniai Szerb Köztársaság elnöke ellen – írta a boszniai szerb sajtó.
Az információk szerint Washington azzal indokolta a döntést, hogy Milorad Dodik akadályozza az 1991-1995-ös boszniai háborút lezáró daytoni szerződés megvalósulását, mert a boszniai alkotmánybíróság tiltása ellenére a múlt ősszel megrendezte az általa vezetett országrész ünnepnapjáról szóló népszavazást. A szankciók mindazokra az ingatlanokra és vagyontárgyakra vonatkoznak, amelyek Washington fennhatósága alá esnek, valamint megtiltották Dodiknak, hogy az Egyesült Államokba utazzon.
A mintegy százezer halálos áldozatot követelő boszniai háborút követően a daytoni szerződéssel Bosznia-Hercegovinát két nagy önállóságot élvező országrészre osztották: a terület 51 százalékát kitevő, bosnyákok és horvátok lakta Bosznia-hercegovinai Föderációra és a többségében szerbek lakta boszniai Szerb Köztársaságra.
Tavaly szeptemberben az alkotmánybíróság tiltása ellenére rendeztek népszavazást a szerbek lakta országrészben, és a lakosság túlnyomó többsége igennel válaszolt a feltett kérdésre, hogy szeretné-e, ha a köztársaság napja január 9. lenne. A boszniai szerbek úgy tartják, hogy országrészük 1992. január 9-én jött létre, mert akkor kísérelték meg az elszakadást Bosznia-Hercegovinától, ám törekvésük kudarcba fulladt, ez a próbálkozás volt azonban a boszniai háború egyik közvetlen kiváltó oka is.
A referendum egyes elemzők szerint valójában nem is a köztársaság napjáról szólt, sokkal inkább „főpróbája” volt egy várhatóan 2018-ra időzíteni szándékozott népszavazásnak, amikor a boszniai Szerb Köztársaság lakossága az országrész függetlenségéről dönthetne.(mti)