Usztasák és partizánok miatt zártak be egy holokauszt kiállítást Horvátországban
A szervezők harminc pannót állítottak ki, amelyek Anne Frank életét mutatják be. A holokauszt bemutatása mellett azonban a jugoszláv usztasák, mint náci kollaboránsok és Titó partizánjai, mint fasiszta ellenes ellenállók is helyet kaptak a bemutatófelületeken. És amíg a horvát egységet démonizálták, addig a délvidéki magyarok körében is több tízezer embert etnikai alapon kivégző kommunista partizánok nemzeti és vallási gyűlöletből eredő gyilkosságait elhallgatta a kiállítás.
Erről beszélt Josip Belamaric sibeniki iskolaigazgató is, akinek az elmondása szerint az usztasákat a pannón úgy tüntették fel, mint háborús bűnösöket, akik szerbeket, zsidókat öltek és gyerekeket éheztettek, miközben a partizánok „angyalok voltak”. Mi van a partizánok bűneivel, miért nem mutatják be, hogy a partizánok horvátokat öltek a második világháború után? – tette fel a kérdést.
Éppen ezért mintegy történelmi kiegészítőként az oktatási intézmény vezetője hat további pannót hozzácsatolt a kiállításhoz, amely már „pótolta” a kifelejtett történelmi részeket is.
A szervezők azonban ennek hatására azonnal bezárták a tárlatot. Ezzel pedig kifejezték, hogy számukra elfogadható egy nép, ebben az esetben épp a horvátok kollektív bűnössé nyilvánítása, pedig éppen ez, az egész népeket egy kalap alá vevő gondolkodás volt az, amely Anne Frank életét is követelte, vagyis a tárlat épp azokat a bűnöket követi el, amelyeket bemutatni lenne hivatott.
H. Á.