Antalfalva-Torontálvásárhely: Az azbeszt feldolgozó üzem ellen tüntetnek
A bánáti Antalfalva lakói holnap a községháza előtt fognak tüntetni a tervezett azbeszt és más veszélyes anyagokat tároló és feldolgozó gyártelep kiépítése ellen. Ezt a létesítményt az Antalfalva és a magyar többségű Torontálvásárhely közötti úton építenék fel.
A polgárok azért is tiltakozni fognak, mivel a helyi vezetőség nem fogadta el a községi népszavazás eredményeit, amelyen a szavazók 99 százaléka a beruházás ellen tette le a voksát.
– Az építési engedélyt jogtalanul adták ki 2012. december 27-i keltezéssel. A gyárat mintegy 350 méterre a lakóházaktól húznák fel, egy olyan városka mellett, amely a naív stílust képviselő festőiről és a többnemzetiségű környezetéről ismert. A lakosok többsége mezőgazdaságból él, és mintegy 40.000 hektár minőséges földet művelnek meg folyamatosan. – nyilatkozta Jan Paul.
A Szlovák Párt elnöke továbbá elmondta, hogy az azbeszt és más veszélyes anyagok feldolgozását végző üzem létesítésével az emberek egészségét, a földek épségét és az növényi, illetve állatvilágot veszélyeztetnék, szennyeznék.
– Közönséges támadás ez az emberek megélhetésére is, hiszen a kijelölt gyárteleptől 900 méterre található a cukorgyár, valamint 150 méterre az a kis folyó, amely a környékbeli emberek másik megélheti forrása. A beruházást ellenzi a helyi Szerb Haladó Párt, a Szlovák Párt, a Zöld Alma Polgári Egyesület, a Mezőgazdasági Egyesület és Antalfalva minden lakója. – mondta a tüntetés kezdeményezője.
A községi képviselő-testületben a projektumot a Demokrata Párt, a Liberális Demokrata Párt, a Vajdasági Szociáldemokrata Liga és a Szerbiai Szocialista Párt, valamint az Nyugdíjasok Pártjának egy-egy képviselője támogatja, ami 24 főt jelent.
– Az Antalfalvi Községi Képviselő-testület 13 ellenzéki képviselője holnap rendkívüli ülés összehívását fogja kezdeményezni, ahol szeretnénk elérni, hogy minden olyan döntés, amely nem tartja tiszteletben a korábban elvégzett környezetvédelmi hatástanulmány záradékait, legyenek megsemmisítve, így pedig a gyár ne épülhessen fel. Kezdeményezésünk nem politikai alapú. Hat éve küzdünk ezért, több mint hét ezer aláírást gyűjtöttünk össze, és a népszavazáson még ennél több ember támogatta a javaslatunkat. Nem lehet a nép akarata ellen fellépni. – fejezte a gondolatait Jan Paul.
Blic nyomán T. T.