Németország tömegével toloncolja Délvidékre a cigányokat, hogy helyet csináljanak a migránsoknak
Portálunk még tavaly számolt be arról, hogy Délvidéken köthetnek ki a Németországból hazaküldött menekültek. A folyamat mostanra érte el a gyakorlati fázisát, ennek eredményeként Németországból mintegy 15 ezer menedékkérő távozott az első negyedévben.
A január-márciusi időszakban csaknem 8500 menedékkérő önként távozott az országból, 6700 elutasított menedékkérőt pedig hazatoloncoltak. Továbbra is a Nyugat-Balkánra – főleg Szerbiába toloncolják vissza a zömében koszovói cigány menedékkérőket, akiknek egy jelentős hányada a Délvidéken telepszik le. Jobban mondva ide telepítik le őket, általában épp magyar többségű településekre.
A kitoloncolások kapcsán Steffen Seibert kormányszóvivő arról beszélt, hogy a Szerbiába való visszatoloncolások menete „messzemenően zökkenőmentes”. Az intézkedés nagyüzemi sebességre kapcsolására azért volt szükség, mivel a migrációval a német ellátórendszer súlyosan leterhelődött, így a Szerbiával évekkel ezelőtt megkötött toloncegyezmény végrehajtása most kiemelt figyelmet kaphatott.
Az önként távozókat és a hazatoloncoltakat együttvéve 2016-ban mintegy 80 ezer menedékkérő hagyta el Németországot, az egy évvel korábbi 58 ezer és a 2014-es 27 ezer után. A kormány nemcsak az elutasított kérelmezők önkéntes távozására, illetve hazatoloncolására összpontosít, hanem újrakezdési segéllyel ösztönzi hazatelepülésre mindazokat is, akik még kérelmük elbírálására várnak, de nagy valószínűséggel nem kapnak menedékjogot Németországban. Az önkéntes távozásra hajlandó kérelmezők támogatására az idén több tízmillió eurót fordítanak.(mti nyomán)