Elhunyt Szecsei Mihály, a VMSZ egyik alapító tagja
Életének 84. évében, hosszú betegség után Szegeden elhunyt Szecsei Mihály közgazdász, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) egyik alapító tagja.
Szecsei 1929-ben született Adorjánon. A zentai Gimnázium befejezése után 1956-ban szerzett oklevelet a szkopjei Közgazdasági Karon. Két évtizeden át az Újvidéki Egyetem szabadkai Közgazdasági Karán, majd négy évig az újvidéki Jogi Karon tanított. 1990-től tíz éven keresztül köztársasági képviselő volt.
A VMSZ részvétnyilvánítása az alábbiakban olvasható:
Hosszú súlyos betegség után, február 17-én, életének 84 évében elhunyt Szecsei Mihály közgazdász, a VMDK tagja, a VMSZ egyik alapító tagja. Szecsei Mihály 1929-ben született Adorjánon. 1956-ban szerzett diplomát a szkopjei Közgazdasági Karon. A szabadkai Körzeti Gazdasági Kamara munkatársa, majd elnöke volt. Tanított az Újvidéki Egyetem szabadkai Közgazdasági Karán. A demokratikus fordulat után a VMDK majd a Vajdasági Magyar Szövetség színeiben politizált. 1990-től képviselő a szerbiai képviselőházban, ahol tíz évig tagja az Országgyűlés Pénzügyi és Mezőgazdasági Bizottságának. A Jugoszláv Szövetségi Parlament tagjaként több ízben képviselte Jugoszláviát nemzetközi konferenciákon. 1994-2000 között a VMSZ alelnöke, a Vajdasági Tartományi Egészségturizmus alelnöke. A gazdasági tervezésében végzett munkájáért több elismerésben részesült. Pro Urbe díjat kapott Szabadkán 1997-ben, Magyarkanizsán 2004-ben. 2009-ben a Magyar Köztársaság Arany Érdemkeresztje díjjal tüntette ki.
Szecsei Mihály kiváló gazdasági szakemberként elkötelezetten és fáradhatatlanul tett gazdasági viszonyaink fellendítéséért, a vízgazdálkodás gondjainak megoldásától a klaszterek fejlesztési stratégiájának – elsők között hangsúlyozva, hogy az EU-hoz való alkalmazkodás egyik legjobb eszköze a klaszterekben rejlik – kidolgozásán keresztül a termelők napi gondjainak enyhítéséig.
Közvetlen stílusa, könnyed előadói modora a legbonyolultabb közgazdasági témát is érthetővé, átláthatóvá tette, amiért nem csak egyetemi tanítványai gondolnak rá hálával, hanem mindazok, akik valamely előadásán jelen voltak – konferencián, lakossági fórumon, gazdatalálkozón –, hiszen számtalan meghívásnak tett eleget. Számára nem voltak jelentősebbek azok a nemzetközi konferenciák, ahol annyiszor képviselte Jugoszláviát, mint egy találkozó a helyi termelőkkel, ahol a különadó visszakövetelésének lehetőségeit magyarázta el.
Szecsei Mihály nagyon fog hiányozni a vajdasági magyar közösségnek. Bölcsessége és lágy humora, amivel a legnehezebb pillanatokba is reményt, derűt csempészett, kitartó és makacs – büszkén hangoztatott – adorjáni természete számos élethelyzetben segítette át közösségünket, segítette át politikustársait a VMSZ-ben.
A Vajdasági Magyar Szövetség történetének egyik meghatározó alakja Szecsei Mihály, ahogyan a legtöbben hívták, Miska bácsi, akivel nem csak a gazdaság, a vízügy, az egészségügy, idegenforgalom, oktatás kérdéseit lehetett eredményorientáltan, konstruktívan átbeszélni, hanem minden olyan politikai kérdést, amelynek jó megválaszolásától függött politikai jövőnk. Nyugalma és kitartó, szilárd meggyőződése, amely szerint képesek vagyunk jobbra fordítani a sorsunkat, képesek vagyunk előrébb lendíteni akár az országot is, nem csak szűkebb pátriánkat, szélesebb ívű gondolkodásra kötelezett bennünket.
Emlékét és munkásságát kegyelettel úgy fogjuk megőrizni, hogy igyekszünk megfelelni elvárásainak, lendületének és rendíthetetlen hitének.
Szecsei Mihályt a Vajdasági Magyar Szövetség saját halottjának tekinti. Emlékére gyászülést tartunk a szabadkai Városházán. A gyászülés és temetés időpontjáról később értesítjük a közvéleményt.
VMSZ honlap nyomán F. L.