Világunk 

Nyolc országban még mindig kivégzik a homoszexuálisokat

Magyarországon  már ötvenhat éve megszüntették a melegek szexuális kapcsolatainak büntethetőségét. De még mindig 72 ország van a világon, ahol büntetik, közöttük nyolc országban kivégzés jár érte, derült ki az ILGA melegjogi szervezet éves jelentéséből.

Franciaországban már több mint kétszáz éve nem üldözi a büntetőjog a melegeket, a francia forradalom után 1791-ben elfogadott büntető törvénykönyv már legalizálta az azonos neműek közötti szexuális kapcsolatokat. Bár néhány ország követte a francia példát (Belgium 1795-ben, Hollandia 1811-ben), a nyugati világ legnagyobb részében csak a 20. század hozta el a büntetőjogi üldözés megszüntetését. Angliában és Walesben 1967-ben, az NSZK-ban 1969-ben, Romániában csak 1996-ban, az Egyesült Államok valamennyi államában pedig csak 2003-ben szűnt meg homoszexualitás büntetőjogi üldözése.

Magyarországon 1961-től nem bűncselekmény a homoszexualitás, és a férfiak közötti szexuális kapcsolatok jogi megítélésében már 1787-ben fordulat következett be. A II. József által elfogadott büntető törvénykönyv ugyanis megszüntette a halálbüntetést ezen bűncselekmények esetében. Az 1878-ban elfogadott első modern magyar polgári büntető törvénykönyv, a Csemegi-kódex már csak vétségnek tekintette a „természet elleni fajtalanságot”, és egy évi fogházbüntetéssel büntette, írja az Index.

Iránban, Szudánban, Szaúd-Arábiában és Jemenben a mai napig halálbüntetés jár a homoszexualitásért, csakúgy, mint Szomália egyes részein és Észak-Nigériában. Olyan ázsiai országok is vannak, ahol a saría törvényeket betartató bíróságoknak jogában áll halálbüntetéssel sújtani a meleg párokat, viszont a konszenzuális, felnőtt meleg kapcsolatok esetén soha nem alkalmazzák. Például Afganisztánban, Pakisztánban, Katarban, Mauritániában és az Egyesült Arab Emírségekben sem.

 

Hasonló bejegyzések