Délvidék-szerte: „Vajdaság – Katalónia” és „Vajdaság Szerbia, sohasem lesz Katalónia” feliratú falfirkák, plakátok
Szerb kommunisták és szerb nacionalisták viaskodnak a Vajdaság – Katalónia párhuzam kapcsán (a VMSZ pedig szokás szerint hallgat, mintha Délvidék sorsa nem tartozna rá).
A viharos katalán referendum után Újvidéken és más délvidéki városokban és településeken napvilágot láttak a „Vajdaság – Katalónia” szerb nyelvű falfirkák, amelyek nyilván szimpátiát váltottak ki az emberek egy részében. Figyelembe kell azonban venni, hogy ezek a graffitik nagy valószínűség szerint a Vajdasági Szociáldemokrata Liga és a Mlada Vojvodina (Fiatal Vajdaság) szélsőbalos, amolyan „antifa” szervezetekhez kötődnek. Márpedig ezek – finoman fogalmazva – nem a magyarok iránti rajongásukról ismertek.
Az elmúlt évtizedekben jó néhány ártalmatlan magyar nemzeti rendezvényt kellett lemondani a „ligások” közbenjárására, akik eközben a „hideg napokat és a magyar fasiszták bűneit” minden évben nagy előszeretettel és lelkesedéssel szedik elő. Félő, hogy az általuk elképzelt független Vajdaságban a nemzeti érzelmű magyarok számára nem sok hely jutna. Tehát elképzelhető, hogy abban az esetben is maradna a szerb dominancia.
Akárhogyis, a „Vajdaság – Katalónia” falfirkákra gyorsan megérkezett a Szerb Liga nevű sovén kombiszervezet válasza. A mélyszerb „gyerkőcök” a „Vajdaság Szerbia, sohasem lesz Katalónia” feliratú plakátokkal reagáltak az ifjú szerb komcsik akciójára. Az egyik ilyen plakát a péterváradi váron látott napvilágot, de Újvidék más részein is kiragasztották.
Goran Milenković, a Szerb Liga főtitkára (mert ilyenjük is van) egyebek között azt nyilatkozta: a Szerbia részeinek elszakítására irányuló tevékenységet bűncselekményként kellene kezelni, az elkövetőket pedig felelősségre vonni. Szerinte Vajdaság katalán útra való terelésének kísérletét betiltás és bűnvádi eljárás kellene, hogy kövesse.
Mint mondta, a Szerb Lista elkészítette „államalkotó decentralizációjának programját”, amely Szerbia minden részének egyenletes fejlődését irányozza elő. Ebből kifolyólag egyes minisztériumok és közvállalatok székhelye Belgrádból más szerbiai városokba kerülne.
A szerb elnök rezidenciája Újvidéken lenne. Mi több, Újvidék formálisan Szerbia fővárosává válna.
A délvidéki magyaroknak ebből mennyi haszna származna?
(Politika és vojvodjanskenovine.rs nyomán)