17. Szerbiai Gazdasági Csúcstalálkozó: nem túl fényes kilátások
A kormány statisztikai adatokkal próbálja bizonyitani, hogy jó úton jár, de aki kicsit előretekint, látja a gazdaság problémáit: mint például a szakképzett munkaerőhiányt vagy a technológiai lemaradást a világtól.
Szerbia az év első hét hónapjában 1,2 milliárd eurós közvetlen beruházást vonzott be, többet, mint amennyit a Nyugat-Balkán országai együttesen meg tudtak valósítani ugyanebben az időszakban – emelte ki tegnap Milun Trivunac, a gazdasági minisztérium államtitkára a 17. Szerbiai Gazdasági Csúcstalálkozó megnyitóján Belgrádban. Trivunac rámutatott arra, hogy a külföldi beruházások hatnak ki leginkább a gazdaság strukturális változásaira. A gazdasági minisztérium legújabb tanulmányából kiderül, hogy bár a külföldi beruházásokkal az államnak egy munkahely átlag 2680 euróba került, mégis 20 százalékkal nőtt a foglalkoztatottak száma, kétszeresére nőtt a kivitel és 5-ször nagyobb ezen vállaltok hozzájárulása a gazdasági fejlődéshez, számol be a Magyar Szó.
Marko Čadež, a Szerbiai Gazdasági Kamara elnöke kiemelte, hogy Szerbia a versenyképesség terén nehéz kihívásokkal szembesül, mindenekelőtt a szakképzett munkaerő távozása miatt. Egyre több helyen okoz gondot a munkaerőhiány. A lakosság külföldre vándorlásának okát nemcsak az ország gazdasági helyzetében látja, hanem abban is, hogy Németországban, Ausztriában, Szlovákiában, Csehországban és Romániába is egyszerűsített migrációs törvényhozással szeretnék felerősíteni a saját szakképesített munkaerejüket. Ugyanakkor kiemelte, nem csupán a munkaerőhiány, az infrastruktúra hiánya is nehezíti az ország gazdasági fejlődését, hiszen utak híján nőnek a logisztikai költségek.
Nebojša Atanacković, a Munkaadók Uniójának elnöke a vállalkozók nehézségeire világított rá. Kiemelte, nincs magas technológiai fejlődés, ha az állam nem módosít a vállalkozók iránti hozzáállásán, illetve nem csökkenti a rájuk rótt terheket. Magas terhek mellett ugyanis nincs lehetőség beruházásra, így fejlődésre sem. Kiemelte ugyanakkor, hogy a külföldi beruházók sem magas technológiával érkeznek Szerbiába. Olyan gyártórészlegek érkeznek ide, amelyek korábban a Távol-Keleten működtek, így csökkentik a szállítási költségeket. Tömegeket foglalkoztató gyártórészlegek ezek, amelyek nem követelnek magas képesítést a munkásoktól.