A japánok otthoni széfekben gyűjtik a készpénzt, semhogy bankjukra bíznák
Kulturális tradíciókra is visszavezethető, hogy a japán a világ leginkább takarékoskodó nemzetei közé tartozik. A fiatalokat egészen kiskoruktól fogva abban a szemléletben nevelik, hogy keményen kell dolgozni és lehetőleg minél többet megtakarítani, hogy később ne legyen másra rászorulva az ember.
Japánban még az üzletteret is át kellett rendezni néhány kereskedésben, annyira megnőtt a kereslet az otthoni széfek és fémből készült pénzkazetták iránt. A japánok mostanában mindent megvesznek, ami ebben a műfajban elérhető a boltok polcain. Az otthoni széfek forgalma már tavaly ötödével nőtt az előző évhez képest. A széfbiznisz felfutása mögött az áll, hogy a japánok megtakarításaik felét készpénzben tartják.
A Bank of Japan felmérése egészen döbbenetes különbségeket mutat más államok megtakarítási trendjeihez képest. A tanulmány szerzői úgy számoltak, hogy a befektetésre fordítható, 1800 milliárd japán jen nagyjából fele készpénzben található a háztartásokban, a fennmaradó rész 10 százaléka kötvényekben, 19 százaléka pedig egyéb megtakarításokban vagy életbiztosításokban van lekötve. Összehasonlításként: az Egyesült Államokban csak a megtakarítások 13 százalékát tartják készpénzben, egyharmadát részvényekben, míg Európában a készpénz aránya valahol e két érték között van, olvasható az Origo portálon.
Az elemzők azt mondják, a kulturális háttéren túl két további körülménynek is köszönhető a japánok készpénzkedvelése. Az egyik, hogy az elmúlt évben megjelentek a negatív kamatlábak a lakossági megtakarításoknál is, és az adótörvény változása miatt az ottani hatóságok egyre szigorúbban követik nyomon az állampolgárok pénzügyeinek alakulását. Ezt pedig vélhetően a japánok sem veszik túl jó néven. A másik vonatkozás, hogy Japánban nagyon alacsonyak a bűnözési mutatók. A betöréses rablások száma például annyira visszaesett, hogy az emberek nem félnek attól, hogy otthonukban őrizgessék tartalékaikat.