Délvidék egyik legszebb templomát rombolták le
Délvidék egyik legfontosabb és legszebb, ok nélkül elpusztított emlékműve a palánkai római katolikus Árpád-házi Szent Erzsébet templom. Az épület 1907 és 1910 között épült. Alig 50 évet állt a szépséges templom, amikor 1965-ben teljesen lerombolta az akkori istentelen kommunista rezsim.
A dél-bácskai Újpalánka 1770-ben keletkezett, amikor Kruspér Pál kamarai adminisztrátor arra kérte a vármegyét, hogy az ópalánkaiaktól – az ottani szerbekkel való folytonos viszály miatt – elkülönített németeknek engedje át a palánkai határ egy részét. A helység már 1786-ban község lett, két évvel később felépült a Boldogságos Szűz Mária Szeplőtelen Fogantatása templom, amely környékén egy harmadik Palánka, a Német-Palánka keletkezett, Ó- és Újpalánka között.
Újpalánka katolikus népe a XIX. században a Boldogságos Szűz Mária Szeplőtelen Fogantatása plébániához tartozott, azonban a XX. század elején, a település virágzásának köszönhetően lehetőség adódott még egy templom felépítésére. Itt megemlítendő, hogy 1848-tól Újpalánka külön római katolikus temetővel rendelkezett, amelyet 1963-ban teljesen felszántották a hitetlen, emberi mivoltából kivetkőzött rendszer kiszolgálói.
A templom építését 1894-ben Német-Palánka akkori plébánosa, Schrőder György kezdeményezte. Az emlékezetben Schrőder atya alakja úgy maradt fenn, hogy ádáz küzdelmet folytatott a liberalizmus, kommunizmus és egyéb felforgató eszmék ellen. Az oktatásban a szigorú iskolai fegyelem bevezetésére törekedett, méghozzá úgy, hogy folyamatosan ösztönözte a tanárokat és osztályozta munkájukat, aminek köszönhetően a palánkai diákok kiváló eredményeket értek el.
1907-ben megkezdődött az új templom építése, amely a kalocsai egyházmegye főépítésze – egyébként óbecsei születésű -, Petrovácz Gyula és tervezőtársa, Raichle J. Ferenc (Lechner tanítvány!) tervei alapján épült. A templomot 1910. április 22-én szentelte fel dr. Steécz György kalocsai kanonok és tiszai főesperes. Nevét Árpád-házi Szent Erzsébetről kapta.
A templom neogótikus stílusban épült, a fő- és a két mellékoltárt, valamint a szószéket és a keresztelőkutat a budapesti Rétay és Benedek Egyházi-Műipar-Intézet készítette, az orgona ifj. Rieger Ottó nevéhez fűződik.
A templom gyönyörű szép szentélye
A II. világháború háborús eseményeinek következtében nagyobb károkat szenvedett a templom. Újpalánka utolsó plébánosát, Müller-Mészáros Istvánt a partizán terroristák Újpalánkáról gyalog hajtották a magyar határ felé és út közben agyonverték. Reá is emlékezünk Mindenszentek vigíliáján.
A háború után az elüldözött és elmenekült németek helyére boszniai szerbeket telepítettek. A templom állapota rohamosan romlani kezdett, a templomból származó téglákat kivették és eladták, amelyeket aztán felhasználtak telepes-házak építésére.
Így nézett ki a rombolás
A templomot 1965-ben rombolták le – nem az Iszlám Állam terroristái, hanem a Tito bandája – , helyére egészségházat és postát építettek. Lehetetlen, hogy ne sírt volna Isten szíve is, amikor látnia kellett ennek a házának, és ezzel együtt még annyi másnak, száznak és ezernek, még szebbnek, még nagyobbaknak is a pusztulását.
A templom helyét egy kereszt jelzi a következő felirattal:
„Ezen a helyen állt az Árpád-házi Szent Erzsébet templom 1910 és 1965 között. Ezt a keresztet 1983-ban újította fel Palánka város katolikus népe, Krisztus Urunk halálának és feltámadásának 1950-ik évfordulóján.”