Vége az EU-ban a kozmetikai állatkísérleteknek
A termékeket és alkotóelemeiket évek óta nem tesztelhetik, az utolsó kivételeknek is vetnek véget.
Március 11-ével életbe lép az Európai Unióban a kozmetikai célú állatkísérletek teljes tilalma.
Tíz éve kezdődött
Egy hosszabb folyamat utolsó állomása a teljes tiltás. A folyamat két fontos lépcsője volt, amikor 2004-ben a termékek állatokon végzett tesztelését, 2009-ben pedig a kozmetikumok összetevőivel kapcsolatos állatkísérleteket tiltották be. A kísérleti tilalmakhoz 2009 márciusában forgalmazási tilalom is társult: ekkortól nem lehetett forgalomba hozni olyan kozmetikumokat, melyek komponenseit állatokon tesztelték. Néhány komplexebb, hosszú távú hatásra vonatkozó kísérlettípus megmaradhatott, de mától ezek is tiltottak.
A magyarok élen járnak
Magyarország élen járt az állatkísérletek tiltásában még uniós csatlakozása előtt is. Magyarországon a kilencvenes évek óta nem lehetett kozmetikai termékeket állatokon tesztelni.
A tiltás életbelépése előtti időszakban az interneten igen sokféle listával találkozhattunk, de ezek a listák – a PETA-é is – általában félrevezetőek. Egy amerikai szervezetről van szó, amely sem szakértelme, sem megbízhatósága alapján nem illetékes európai ügyekben nyilatkozni. Másfelől március 11-től minden Európában tevékenykedő, gyártó vagy ide importáló cég számára tilos kozmetikai állatkísérleteket végezni, így az ilyen listák nálunk is értelmüket vesztik.
Tények a kísérletekről
• Az Európai Unión kívül még mindig évente állatok tízezreit érinti a kozmetikai célú kísérletek sora.
• Évente 15–27.000 állaton tesztelnek kozmetikumokat az unión kívül a világban – olyan terméket már évek óta nem lehet forgalmazni az EU-ban, amelyet ezek a kísérletek érintenek.
• Patkányokon, egereken, tengerimalacokon és nyulakon végzik a kísérleteket.
• az állatkísérletek oka, hogy így szeretnék a kozmetikumok biztonsági kockázatait – mint az allergén vagy rákkeltő hatás – kiszűrni a polcokra kerülés előtt.
• A tiltásnak nincs hatása azokra a kozmetikumokra, amelyeket már forgalmaznak, senki kedvenc márkája nem fog eltűnni, a korábban elvégzett kísérletek eredményeire továbbra is támaszkodhatnak a gyártók.
Alternatíva
• 238 millió eurót biztosított a Bizottság 2007–2011 közt állatkísérleteket kiváltó módszerek kutatására.
• 25 millió euróval társfinanszírozta a kozmetikai ipar egyéb hozzájárulásai mellett az „Állatkísérletek végleges beszüntetésére vonatkozó, biztonsági szempontú értékelés” kutatási kezdeményezését.
(Gye)