Katasztrofális kilátások: Hetven évre emelkedik a nyugdíjkorhatár Szerbiában a férfiak és a nők számára egyaránt?
A szerb törvénykészítők (értsd: egy ember és a szűk környezete) arra készülnek, hogy 70 évre emeljék a nyugdíjkorhatárt a férfiak és a nők számára egyaránt.
Ezt állítja a Novosti napilap, de az Alo is átvette a hírt. Ez utóbbi újság a szerb önkényuralkodó (egyik) médiahusángja, amelynek az ütései nem fájdalommentesek.
A belgrádi firkászok arra nem térnek rá, mikorra várható az említett törvény meghozatala, amely alighanem garantálni fogja a nyugdíjasok számának drasztikus csökkenését, vagyis sok idős ember biztos halálát.
Ki lenne ugyanis képes a mai Szerbiában a 70. életévéig dolgozni? Vagy: ha az új törvény életbe lépésé után, mondjuk, valakit pl. 60 vagy 65 éves korában kirúgnának a munkahelyéről, melyik munkáltatónál jutna új álláshoz? És miből éljen meg 70 éves koráig?
Manapság egy 50 éves ember is csak a legnagyobb csoda vagy valamilyen őrült mázli (?) következtében képes elhelyezkedni a szerbiai munkapiacon.
Az említett morbid ötletet támogató „szakemberek” azzal érvelnek, hogy 2010-ben az átlagéletkor Szerbiában a férfiak esetében 70, a nőknél pedig 75,5 volt, mára pedig a férfiak átlagosan 73, a nők pedig 78 évig élnek, ami persze képtelenség, közönséges hazugság.
Másik érvük az, hogy néhány nyugat-európai országban a nyugdíjkorhatár 67 és 70 év között mozog.
Arról persze „megfeledkeznek”, hogy azokban az országokban alig van munkanélküliség, hogy az idősebb alkalmazottakat könnyű munkára osztják be, hogy négynapos munkahét és hatórás munkaidő bevezetésére készülnek, hogy csillagászati vagy legalábbis magas nyugdíjakat biztosítanak az idős személyek számára (amelyekre ennélfogva talán érdemes valamivel tovább várni), valamint hogy a fejlett országokban a létfenntartási termékek 30-50 százalékkal olcsóbbak, mint Szerbiában. És még sokáig lehetne sorolni.
Azok a szerbiai kisnyugdíjasok, akiknek nincs valamilyen „vésztartalékuk”, vagy tűrhetően szituált gyermekeik, akik segíteni tudnak nekik, legmélyebb nyomorra vannak ítélve.
A fent említett törvényes megoldás elfogadása esetében még ez a nyomor is elérhetetlenné válhat az idős emberek nagy része számára.
Ha a szerb állam ily módon „likvidál” fél- vagy egymillió nyugdíjast, bizonyára „jobbak lesznek a makrogazdasági mutatói”…