Világunk 

26 ezren halnak meg Európa útjain

Az egész világot tekintve, Európa közútjai számítanak a legbiztonságosabbnak, de még így is rengeteg balesetről hallunk, olvasunk.

Visszatekintve, a korábbi években a halálos kimenetelű, áldozatokat szedő közúti balesetek száma csökkenő tendenciát mutatott. Azonban egy 2016-os, az Európai Bizottság által kiadott, brüsszeli sajtóközlemény szerint egy ideje ez megtorpant, s a szám nem csökken tovább. A mutatók és a valóság azt sugallják, hogy bőven van még mit tennünk annak érdekében, hogy a közúti balesetek még kevesebb áldozatot követeljenek, valamint a balesetek száma is kevesebb legyen.

Árulkodó statisztikák

Az EU célul tűzte ki, hogy európai szintű összefogással, az egész területére kiterjedő tervet dolgozzanak ki a halálos kimenetelű balesetek, és a súlyos sérülések számának további redukálása érdekében. Az Európai Bizottság a tavalyi évben tette először nyilvánossá a közúti balesetekre vonatkozó statisztikai adatokat, mivel a tagállamok az akkori évtől kezdve szolgálnak számára összehasonlító értékű táblázatokkal.

A 2015-ös statisztikák alapján, Európa szerte mintegy 26 ezren vesztették életüket közúti közlekedési balesetből kifolyólag. Noha a 2010-es évvel összevetve, ez a szám 5500-al kevesebb, mégis aggodalomra ad okot az, hogy a 2014-es évhez képest, uniós szinten semmilyen javuló tendencia nem mutatkozott. Ráadásul, a végzetes kimenetelű balesetek mellett, nagyjából 135 ezren szenvedtek súlyos sérüléseket is az Unió területén, s közülük legfőképp a legveszélyeztetettebbek voltak általánosan a sérültek (gyalogosok, kerékpárosok).

Az EU egymillió lakosára arányosan nézve, átlagosan 51-52 ember vesztette életét tragikus kimenetelű közúti balesetek miatt a 2015-ös kimutatások szerint. Ugyan 2012-ben és 2013-ban 8%-os csökkenés mutatkozott e téren, de a rá következő években stagnálás állt be, s jelenleg is sajnos ez tapasztalható.

Az adatokból az is kiderült, hogy évről évre csökkent a közúti balesetekből adódó halálozások száma, ám tagállamokra bontva, ebben igen nagy eltérés mutatkozott. A közlekedési halálesetek egymillió lakosra vetített mennyisége alapján kijelenthető, hogy Málta, Svédország, az Egyesült Királyság, Hollandia és Dánia bizonyul a legbiztonságosabbnak, míg a legmagasabb s egyben legrosszabb számokat Románia, Lettország, Bulgária, Horvátország és Litvánia produkálta.

Vonzatok és teendők

A társadalomra háruló, jelentős költségek mind a súlyos sérüléseket, mind pedig a halálos baleseteket tekintve, 100 milliárd eurós összegre rúgnak, hiszen a sérültek rehabilitációja, gyógyítása és az anyagi károk fedezése tetemes összegeket von maga után. Az Unió törekvése, hogy még inkább visszaszorítja a közúti baleseteket, és javítja a közlekedési biztonságot, hiszen egyetlen elvesztett emberélet vagy súlyos sérülés is sok.

A szándékok szerint, 2020-ra a felére szorítanák vissza a végzetes közúti balesetek számát Európában. Violeta Bulc, a közlekedéspolitikáért felelős uniós biztos nyilatkozata szerint, ebben nagy segítségek lesznek az innovatív technológiák és új technológiai vívmányok. Az ütközések elkerüléséhez ígéretes megoldást jelenthet például az informatikailag összekapcsolt és automatizált gépjárművezetés. A Bizottság egy Kooperatív intelligens közlekedési rendszerek (ITS) elnevezésű főterven dolgozik, amelynek lényege, hogy a gépjárművek egymással, és a közlekedési infrastruktúrával kétirányú kommunikációt folytathassanak, s figyelmeztethessék egymást a közelgő veszélyre, akadályra. Emellett a tagállamok egyenkénti felelőssége és teendője is jelentős.

Hasonló bejegyzések