Délvidék 

Nehéz lesz elfelejteni: Az elmúlt év történései dióhéjban (3.)

Az alábbiakban a teljesség minden igénye nélkül röviden összefoglaljuk a portálunkon is bemutatott, a délvidéki magyarságot közvetve vagy közvetlenül érintő eseményeket és jelenségeket, amelyek nagy mértékben meghatározták a mögöttünk levő nyomasztó és drámai esztendőt.

A négy részből álló kis összeállításból bizonyára több minden kimaradt, de így is felidézi a rögös út néhány fontos állomását. (Minden egyes hónapra hármat választottunk ki.)

Aki ezek után is képes pozitívan gondolkodni, boldog ember.

július

A VMSZ leszavazta, hogy a magyarkanizsai községben magyar nyelven is kézhez kaphassák a polgárok a községi közigazgatás által kibocsátott dokumentumokat.

A párt szerint ugyanis felesleges pénzkidobás a „legmagyarabb” községben a magyar nyelven való tájékoztatás.

„Nem az a cél, hogy a költségvetést ezáltal megint terheljük egy felesleges pénzkidobással. A VMSZ frakciója erre NEM-mel fog szavazni” – zárta szavait felszólalásában Szarapka Ede, VMSZ-es politikus, a magyarkanizsai községi képviselő-testület alelnöke.

***

Elborzadva hallgattuk az egyik, majd a másik forrásunk, végül pedig az utcán társalgó szabadkai polgárok szavait, akik kidüllesztett szemekkel osztották meg velünk és egymás között azt a pletykát, miszerint Aleksandar Vučić szerb elnök öccse, Andrej állítólag meglátogatta Csákány Lajos ismert üzletembert és közölte vele: meg akarja venni az összes vendéglátóipari objektumát (Régi Pizzeriát, Boss-t stb.), valamint Zvonko Bogdan népdalénekes borászatát, és még ki tudja, hány létesítményt.

A mendemonda szerint Andrej 30 millió eurót ajánlott fel Csákánynak az elit kávézóiért és a tulajdonában levő más értékekért.

Az emberek továbbá arról pusmogtak, hogy Csákány ezt elutasította, majd amikor Vučić junior nyomást gyakorolt rá, a szabadkai üzletember Orbán Viktor magyar miniszterelnökhöz fordult. Orbán pedig szólt a haverjának, Aleksandar Vučićnak, aki végül megfékezte az öccsét.

***

Bajsán védőmaszkokkal, transzparensekkel ellátott nagy tömeg gyűlt össze a Topolyai úti hídnál, ahol a Krivaja patak a faluba érkezik. Az erős szél ellenére is érezhető volt az orrfacsaró bűz.

A helyi közösség, a civil szervezetek és polgárok csoportjainak szervezésében megtartott tüntetésen jelezték a helyiek, hogy nem tűrik tovább a falut elárasztó bűzt és szennyezést. A Krivaja szennyezése akkor lett kritikus, amikor beindultak a vágóhídak Topolyán.

A bajsai helyi közösség a topolyai községi képviselő-testület támogatásával több beadvánnyal, petícióval fordult az illetékes tartományi és országos szervekhez.

augusztus

Ne fordítsák le Vajdaság Hivatalos Lapját a nemzeti közösségek nyelvére, legalábbis ne teljes egészében.” Erre az elhatározásra jutott Nyilas Mihály (VMSZ-es) tartományi oktatási, jogalkotási, közigazgatási és nemzeti kisebbségi titkár. Magyarázatában az áll, hogy a fordító szolgálat nem győzi a Hivatalos Lap teljes tartalmának fordítását.

A Dnevnik napilap szerint ezentúl csak a vajdasági parlament, a vajdasági kormány és a tartományi igazgatási szervek általános aktusait fordítják le, míg a Hivatalos Lap külön részeit nem.

***

A Jobbik támogatja a Kárpát-medencei magyar közösségek autonómiatörekvéseit – közölte Vona Gábor, a Jobbik elnöke.

Mint mondta, a Jobbik hivatalosan is felvállalta, hogy minden korábbinál komolyabb eszközökkel harcolná ki az autonómiákat. A Fidesz kihívópártjának miniszterelnök-jelöltje kiemelte: az önrendelkezés kiharcolása nem egy XX. századi sérelmi politika, hanem egy XXI. századi, európai szellemiségű felvetés, amely egy történelmi ígéret megvalósítását jelenti a magyarok számára.

Vona értékelése szerint a cél eléréséhez erős anyaországra és erős helyi magyar közösségekre van szükség. Azt is megfogalmazta, hogy a környező országok vezetőivel folytatott találkozón és nemzetközi szervezetekben is meg kell jeleníteni a magyar ügyet.

***

Aleksandar Vučić régebbi nyilatkozatát a haladók propaganda gépezete (jó okkal) nem népszerűsítette.

Ebből ugyanis kiderül, hogy Szerbia elnöke (akinek egy ledolgozott munkaéve sincs) a dolgozókon kívül a szerbiai mezőgazdasági termelőket is lenézi.

Szerinte ugyanis a gazdák 20 nap alatt befejezik a búza vetését, ami után állattenyésztéssel kellene, hogy foglalkozzanak (mintha azt nem tennék), de ehelyett azt gondolják, hogy egy, két vagy három hónap munka után már nem kell dolgozniuk. Ez így nem mehet tovább, mondta Vučić.

A jelek szerint senki sem világosította fel, hogy a parasztemberek egész évben megállás nélkül dolgoznak, számukra nincsenek ünnepnapok, sem szabadság.

Ezzel a kijelentésével Vučić elsősorban a délvidéki gazdákat sértette meg, hiszen úgyszólván ők etetik Szerbiát.

szeptember

Szabadka egyes pontjain plakátok jelentek meg, amelyeken a polgárok a következő üzenettel találkozhattak: „Bogdan, Isten haragszik”. Ezek hamarosan eltűntek, de aztán a nyilvánosság elé került egy hangfelvétel, amelyen Bogdan Laban haladó párti szabadkai polgármester az egyik helyi szállóban trágár szavak kíséretében súlyosan megfenyegeti párttársát, Vladimir Polovinát (akiről kiderült, hogy ő ragasztotta ki az említett plakátokat).

Laban egyebek között azt mondta, kitépi Polovina torkát.

A felvétel azt is tanúsítani látszik, fizikai leszámolásra is sor került.

Polovina elment a rendőrségre, hogy feljelentse a polgármestert fizikai és verbális támadás miatt, de őt vették őrizetbe, indoklás nélkül.

A végén semmi sem történt. Laban elnézést kért a polgároktól a vulgáris szavakért, de nem mondott le a polgármesteri funkcióról. A Szerb Haladó Párt nem szankcionálta.

A VMSZ nem követelte Laban menesztését. 

***

A tartományi parlament 14. ülésén megtárgyalták azt a napirendi pontot, amely biztosíthatta volna, hogy megvalósuljon a délvidéki magyarok és más nemzeti közösségek számára az egyenlő nyelvhasználati jog a képviselőházban.

Pásztor István kérésére azonban a VMSZ és a haladók ezt nem szavazták meg.

***

Gyöngyösi Márton, a Jobbik országgyűlési képviselője és Brenner Koloman, a soproni körzet országgyűlési képviselőjelöltje az olaszországi Dél-Tirol Autonóm Tartomány vezetőivel tárgyalt.

Meglátásuk szerint a dél-tiroli példa is azt mutatja, hogy Közép-Európa felzárkózásához elengedhetetlen a bérunió és az autonómia. A megbeszélések során tájékozódtak a dél-tiroli német autonómia történetéről, intézményeinek működéséről, illetve bemutatták az általános magyarországi politikai viszonyokat, a magyarországi nemzetiségek helyzetét, a Jobbik béruniós kezdeményezését valamint a külhoni magyar közösségek autonómia-törekvéseit.

(Folytatjuk)

(Források: a DélHír archívuma, délvidéki és szerbiai média)

Hasonló bejegyzések