Egyéb 

Kevés vagy sok ajándékot adjunk gyermekeinknek karácsonyra?

Az ünnepek közeledtével megsokszorozódnak a karácsonyi nagybevásárlást ösztönző reklámok, akciók és egyéb felhívások. A szülők pontosan tudják, hogy nagyobb gyermekeik is lázasan gyűjtik – sőt, listába szedik – már ezekben a napokban azokat az „alternatívákat”, amelyeket karácsonyra elképzelnek maguk számára. A gyermekes szülők számára egyáltalán nem könnyű feladat évről évre jó ajándékot választani. A „Milyen ajándékot válasszunk?” kérdés mellett azonban egyre többen felteszik azt a kérdést is: Kevés vagy sok ajándékot adjunk gyermekeinknek karácsonyra?”

Kapni jó, de mégis mennyire?

Hogy a fenti – főleg elsősorban az utóbbi – kérdésre választ adhassunk, érdemes először is azt tisztázni, miért vannak az ünnepek, egészen pontosan mit is jelent számunkra a karácsony. Bár a karácsony tartalmáról, üzenetéről és annak mélységéről sok család sokféleképpen gondolkodik, annyi bizonyos: ez az ünnep a családok többségénél ilyen-olyan mértékben, de rituálé részét képezi. Ebből adódóan a legnagyobb keresztény ünnep így-vagy úgy kiemelten fontos esemény lesz a gyermek életében, hiszen 2-3 éves korától nemcsak a csodákat várja ezen a napon, de ezeknek a napoknak minden pillanatában az örömet is keresi. A pszichológusok szerint azok a gyermekek, akik nem ünnepelik meg a karácsonyt nemcsak lelkileg lesznek szegényebbek, de nem tanulnak meg sem adni, sem kapni. Számunkra most utóbbi mértéke az izgalmas kérdés.

Illúziónk ne legyen: a túl sok karácsonyi ajándék nem tesz jót a gyereknek

A gyermekes szülők többsége előszeretettel ajándékozza túl gyerekeit az év minden időszakában, miért cselekedne másként karácsonykor.  A szociológusok szerint viszont létezik a túl sok ajándék fogalma, ami egyes esetekben bizony akár káros hatással is lehet a gyermekekre. A szakemberek szerint egyre gyakrabban tapasztalható hiba a szülők részéről, hogy rendszeresen túlajándékozzák a gyerekeiket. Utóbbi körülmény aggasztó jelei már idejekorán tapasztalhatók, mivel a gyerekek nagyon hamar elégedetlenné, sőt bizonyos esetekben hálátlanná válnak.

Sohasem késő változtatni!

Amennyiben gyermekes szülőként már jó előre beszereztük a nagy mennyiségű játékot és karácsonyi ajándékot, akkor is van még megoldás. Egészen nyugodtan visszatarthatunk pár ajándékot például a soron következő szülinapra, vagy éppen névnapra. Még mielőtt tehát elhalmozzuk karácsonyi ajándékkal a gyerekeinket, mindenképpen vegyük fontolóra azokat a káros pszichés hatásokat, amelyeknek gyermekünk könnyen áldozatul eshet, illetve amelyet a folyamatos túlajándékozással érhetünk el. Az ajándékok megpillantása ugyan pillanatnyi boldogsággal jár a gyerek számára, ám amikor már hatalmas ajándékkupacot kell kicsomagolnia, boldogsága nem tart túl sokáig, ellenben telhetetlenül vágyik még többre.

A leggyakoribb gyermek- és felnőttkori következmények

Ajándékozás a szakemberek egyöntetű véleménye szerint már bizony gyermekkorban elhinti a felnőttkori függőségek különböző formáinak veszélyes csíráit. Az egyik neves amerikai egyetem közelmúltban közzé tett kutatásai szerint azok a felnőttek, akiket túlajándékoztak gyerekkorukban, évtizedekkel később sokuk nemcsak jelentős hiteltartozást könyvelhet el, de hajlamosabbak a szerencsejáték-függőségre és a kényszeres vásárlásra is. A legtöbb szülő azt hiszi, hogy a javakban való dúskálás egyenlő az önértékelés növekedésével. A legfrissebb kutatások szerint ellenben semmiféle kapcsolat nincs a tárgyak birtoklása és boldogság között, nem is szólva az önbizalom meglétéről vagy hiányáról. Épp ellenkezőleg. Azok a gyerekek, akik nem kapnak meg mindent, amit szeretnének, viszont jó kapcsolatot ápolnak a szüleikkel, nagyobb önbizalommal is rendelkeznek. Az ilyen gyerekek sokkal kevesebb viselkedési problémával küzdenek, ráadásul nagyságrendekkel könnyebben veszik az akadályokat.

Hasonló bejegyzések