Így fest egy évvel a balhé után a pravoszláv freskókkal díszített „szerb vonat”
Belgrád és Koszovó között kellett volna közlekednie annak a szerb nemzeti színekkel és pravoszláv freskókkal, ikonokkal kidekorált vonatnak, amelyet tavaly adtak át és amely komoly diplomáciai vitákat robbantott ki.
A vonat üzembeállításakor a koszovói politika azonnal tiltakozni kezdett. „Ez egy Koszovó elleni provokáció, amely arról tanúskodik, hogy Szerbia nyíltan Koszovó területi egységét, szuverenitását és nemzetbiztonságát fenyegető agresszív politikába kezdett.” – hangsúlyozta Edita Tahiri szkipetár miniszterelnök.
Végül aztán a „szerb vonat” névre keresztelt szerelvények sosem jutottak el a végállomásukig, hiszen Raskánál feltartóztatták azt, tartva a lehetséges incidensektől. Hiszen olyan felvételek is nyilvánosságra kerültek, amelyen ismeretlen személyek aknákat helyeznek el a sínek mentén, és azzal fenyegetőznek, hogy a Belgrádból Kosovska Mitrovicába tartó járatot felrobbantják.
Az eset kapcsán az elemzők is politikailag generált műbalhéról írtak. Így például a német Frankfurter Allgemeine Zeitung lap megjegyezte: „Az elhangzott harcias szavak Szerbia és Koszovó között mindenekelőtt egy színházi előadás része voltak”, míg a Tageszeitung berlini lap arról írt, hogy: „Szerbia erős embere, Aleksandar Vučić, akit Európa a békés politikája miatt dicsér, most mintha meg akarná mutatni, hogy adott esetben más eszközöket is bevet”.
De vajon mennyibe került nekünk ez a politikai színjáték?
Ennek jártak utána az N1TV kamerái, és mint kiderült a helyzet épp olyan lesújtó, mint amit Szerbiától megszokhattunk. Az igen drága látvány projekt, amely jókora politikai botrányt okozott mára romokban hever.
A heves patrióta érzelmeket kiváltó vonatbotrány lecsengése után egy évvel a szenteket és bibliai jeleneteket ábrázoló festményeket letépkedték, a vonat külsején a szerb nemzeti trikolór és az arra 21 nyelven ráírt „Koszovó Szerbia” szövegek felpattogva, összerepedezve. Így járja – jelenleg épp – a Kraljevo és Požega közötti szakaszt a vonat.
Mindez pedig félmillió dinárba került a központi költségvetésből fenntartott Koszovó Irodának. A vak is látja, hogy minden egyes dinárt megért a látványberuházás.