BRUTÁLIS! A térségben közel EGYMILLIÓ ember rákkeltő csapvizet iszik (+térkép!)
Mint tegnap megírtuk, a balkáni oknyomozó újságírói hálózat (BIRN) kutatásai szerint Szerbia számos városában és településén arzénnal mérgezett vizet isznak az emberek. Délvidéken, az anyaországi Dél-Alföldön és Kelet-Horvátországban mintegy 923 ezer ember rákkeltő „ivóvizet“ fogyaszt. Ezenkívül több ezer kelet-bánsági (romániai) ember is veszélybe kerülhet, akik saját kútjaikból fogyasztják a vizet.
Mind a négy országban az ivóvíz arzén értéke nem haladhatja meg a literenkénti 10 mikrogrammos felső határt. Ez egy olyan határérték, amelyet az Egészségügyi Világszervezet az arzén daganatkeltő hatására vonatkozó ismeretek alapján javasol és amelyet előírják az uniós jogszabályok is.
A legnagyobb probléma Délvidéken van, mert itt több mint 653 ezer ember rákkeltő csapvizet iszik. Magyarországon mintegy 100 ezer, Horvátországban 173 ezer ember iszik a megengedett határértéknél magasabb arzéntartalmú csapvizet.
A BIRN kikutatta, hogy több tucat községben, városkában és faluban a víz arzéntartalma jóval magasabb a megengedettnél. Így például Törökbecsén az arzén jelenlegi mennyisége 27-szer magasabb az EU által megengedett határértéknél. A közel 106 ezer lakosú Szabadkán néhány helyen a csapvíz literenkénti 99 mikrogrammot is tartalmaz, bár a helyi közegészségügyi szolgálatok szerint a lakosságnak 80 százaléka tiszta vizet használ az 1991-ben épített tisztítótelepnek köszönhetően.
Az anyaországi médiumok szerint évente 300 magyar ember halála van összefüggésben azzal, hogy hosszú évtizedeken át arzénos vizet ivott. Noha az Európai Bizottság még 2014-ben az azon évi december 25-ig adott haladékot Magyarországnak, hogy biztosítsa az ivóvizek európai uniós határérték alatti arzén tartalmát, Varga Márta, az Országos Közegészségügyi Intézet Vízhigiénés Osztályának osztályvezetője szerint 30 anyaországi településen mintegy 100 ezer ember még mindig a megengedett szintnél magasabb arzéntartalmú vizet iszik.
Kapcsolódó: Mérgező vizet iszunk a Délvidéken