Kiemelt Világunk 

Túléli-e a Facebook eddigi legsúlyosabb botrányát?

Mint ismeretes, durva botrány robbant ki a Facebook körül: a gyanú szerint a közösségi oldal ötvenmillió felhasználó profilját és adatait „szippantotta le” anélkül, hogy a felhasználók erről értesültek volna.

Az adatlopás mögött a Cambridge Analytica nevű, politikai adatkezeléssel és – szolgáltatással foglalkozó cég állhatott, amely a Facebook adatait használta fel a felhasználók politikai nézeteinek beazonosítására és ennek megfelelő befolyásolására reklámokkal, illetve speciális, személyre szabott politikai üzenetekkel.

A Facebook-részvények árfolyama a napokban jelentős, csaknem 7 százalékos mínuszban zárt, amin a Facebook tuljadonosa, Mark Zuckerberg mintegy 5 milliárd dollárt vesztett. Ám 70 milliárd dollár körüli vagyonával továbbra is a világ ötödik leggazdagabb embere. Egyelőre.

A Facebook minden telefonhívásunkról is tudhat, amennyiben a mobilos applikáción keresztül megadjuk az engedélyt arra, hogy hozzáférjen ezekhez az információkhoz. Ezt a kiskaput kihasználva az egyik legnagyobb közösségi oldal rögzíti a híváslistánkat, a neveket, telefonszámokat, a beszélgetések hosszát, valamint az sms-eket is. Ezáltal pedig

olyan emberekkel lebonyolított hívások is bekerülnek az adatbázisába, akik egyébként nincsenek is regisztrálva a Facebookon.

Ezekhez az információkhoz egyébként minden felhasználó hozzáférhet, csak le kell tölteni hozzá a Facebookon tárolt adatokat.

Az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség egykori megbízottja, a lehallgatási botrányt kirobbantó Edward Snowden nemrég ízekre szedte a Facebookot.

– Azokat a cégeket, amelyek olyan módon tesznek szert bevételre, hogy magánéletekről gyűjtenek és adnak el információkat, egykor magán-titkosszolgálatoknak hívták. A „közösségi médiára” való átcímkézésük a legsikeresebb megtévesztés azóta, hogy a hadügyminisztérium védelmi minisztérium lett.

A Facebook milliók magánéletének adatait adja el, többet azoknál, amiket önként posztolunk. Így nem áldozat, hanem tettestárs – állítja Snowden.

(24.hu nyomán)

A képen: Mark Zuckerberg

Hasonló bejegyzések