Kiemelt Szerbia 

Ok az aggodalomra: Lehet, hogy mégis romlott húst (is) árulnak Szerbiában?

A szerbiai mezőgazdasági miniszter nemrég kijelentette, hogy Szerbia nem importál olyan húst és egyéb élelmiszeripari termékeket, amelyek romlottak. Branislav Nedimović tárcaveztő szavai szerint a határátkelőkön az év 365 napján dolgozik a felügyelőség, tehát a fogyasztók nyugodtak lehetnek.

Valóban?

Az ellenzéki Tabloid folyóirat szerint fennáll a gyanú, hogy Szerbiába tömegesen érkezik a veszélyes „élelmiszeripari hulladék”. A lap azt írja, gyakorlatilag bárki azt hoz be az országba, amit akar, de külön privilégiumokat élveznek azok a cégek, amelyek kapcsolatban állnak Zoran Marinkovićtyal, a Mezőzgazdasági Minisztérium Állatorvosi Igazgatóságának tanácsadójával.

Az is gyanítható, hogy az említett igazgatóság öt hivatalnokát megvesztegette Petar Matijević ismert oligarcha, aki húsiparban „utazik”.

A Tabloid kiemeli: valószínűsíthető, hogy ezek a személyek azért kaptak kenőpénzt, hogy ne reagáljanak, ne jelentsék fel Matijevićet, miután kiderült, hogy

pl. állati tetemektől származó fehérjéket használnak a jószágállomány takarmányozásában.

Ezt követően pedig az ily módon tenyésztett állatok húsa a fogyasztók asztalára kerül.

Igaz, az észak-bánáti állategészségügyi felügyelőség feljelentette a nagybecskereki ügyészségnél és a szabálysértési bíróságnál a Matijević tulajdonában levő Prekon nevű céget, miután kiderült, hogy a törvényes előírásokkal ellentétben árulta a feldolgozott állati fehérjét.

A felügyelők csaknem 77 ezer kilogramm csontlisztet találtak a Prekon cég helyiségeiben. Ráadásul a hazai és a nemzetközi törvények által tiltott nyersanyagot ez a vállalat nem regisztrált (vagyis feketén működő) személyeknek árulta.

Egyelőre nem lehet tudni, hogyan végződik ez a kínós ügy.

Továbbá rejtély marad, vajon a Mezőzgazdasági Minisztérium Állatorvosi Igazgatósága miért nem tette meg a szükséges intézkedéseket, amikor hónapok óta köztudott, hogy Matijevićék az állatok, valamint a végső fogyasztók – az emberek számára káros összetevőket alkalmaznak.

A Tabloid szerint ezek között olyan anyagok is akadnak, amelyek akár kergemarha-kórt vagy más, genetikai rendellenességeket okozó betegségekhez vezethetnek.

Hasonló bejegyzések