Ma Szentháromság vasárnapja van
A Szentlélek Isten eljövetele után ma az egyik legnagyobb titkot ünnepli az Egyház: a Szentháromság titkát. Szentháromság ünnepe a pünkösd utáni első vasárnapon a Szentháromság tiszteletére az egész Egyházban megült ünnep.
Eredete visszamegy a 11. századba, amikor e vasárnapon, vagy a pünkösd utáni utolsó vasárnapon mint úgynevezett szünetelő vasárnapon a Szentháromság tiszteletére mondtak votív misét és zsolozsmát.
Magyarországon Kálmán király rendeletére pünkösd utáni első vasárnapon ünnepelték meg ezt az ünnepet, amelyet később XXII. János pápa 1334-ben az egész Egyházra kötelezővé tett. Szent X. Pius pápa 1. osztályú ünnep rangjára emelte.
Az újvidéki Szentháromság szobor, amit 1947-ben lebontottak Titóék
A Szentháromság titkát Krisztus Urunk szavaiból ismerjük, amelyeket mennybemenetele alkalmával apostolaihoz intézett.
„Menjetek tehát, és tegyetek tanítvánnyá minden népet. Kereszteljétek meg őket az Atya és a Fiú és a Szentlélek nevében” (Mt 28,19)
Ennek a kinyilatkoztatott tannak lényege az, hogy egy Istenben három személy van: Atya, Fiú és Szentlélek. Ezt az igazságot gyenge értelmünkkel nem tudjuk felfogni, azért nevezzük azt a Szentháromság titkának. Nem tudjuk felfogni, miként lehetséges, hogy három isteni személy legyen és mégis csak egy Isten. Azért figyelmeztet egy legenda szerint a tenger partján járó és a Szentháromság titkán gondolkozó Szent Ágostont egy játszadozó gyermek alakjába öltözött angyal
„Előbb fogom én az egész tengert ebbe a kis gödörbe meríteni, mint te a Szentháromság titkát megérteni”
Azonban annak ellenére, hogy ez a titok felfoghatatlan, mégsem észellenes. A természetben sok mindent találunk, ami a Szentháromság titkára emlékeztet.
Így például a világító nap, a belőle kiáradó fénysugarak, és a mindkettőtől származó melegség három dolog és mégis csak egy, ugyanígy az ametiszt különböző oldalról tekintve három színben tündöklik: bíborvörös, ibolyakék és rózsapiros színben, holott egy és ugyanaz az ásvány.
A Szentháromság ábrázolása a szakrális művészetben többféle: Az egyik legelterjedtebb szerint az Atya és Fiú papi öltözetben, az Atya mint aggastyán, kezében a földgömbbel, a Fiú életének virágkorában, a kereszttel, trónon ülnek és kettőjük fölött a Szentlélek lebeg galamb alakjában.