Kiemelt Szerbia 

Csúszhat Szerbia uniós csatlakozása

A migrációs politika miatt nem áll a nyugat-európai államok érdekében a bővítés. Az Európai Bizottság azt javasolta, hogy Szerbia és Montenegró már 2025-ben csatlakozzon az unióhoz, azonban a francia elnök és a német kancellár is óvatosságra intett a balkáni országok felvételével kapcsolatban.

Nemegyszer tízezernél is többen érkeztek az Európai Unió területére a balkáni államokon keresztül 2015 őszén. Görögországból ugyanis ezen az útvonalon volt a legegyszerűbb eljutni Nyugat-Európába (a haladó rezsim migránsbarát politikájának köszönhetően – A szerk. megj.) .

„A migrációs válság során az elsődleges migrációs útvonal a Nyugat-Balkán országain keresztül vezetett. És jelen pillanatban csak azért nem arra vezet, mert Törökország az EU–török-paktum keretében lezárta határait, viszont ezt bármikor, ha úgy dönt a török kormány, egyoldalúan felmondhatja. És akkor megint a Nyugat-Balkán országaira hárul a nyomás. Ezért elemi érdeke az Európai Uniónak, hogy közelítse magához ezeket az országokat”

 – fejtette ki Kovács István az Alapjogokért Központ stratégiai igazgatója az M1 Unió28 című műsorában.

Az Európai Bizottság azt javasolta, hogy Szerbia és Montenegró már 2025-ben csatlakozhasson az unióhoz. Deák Dániel politológus szerint azonban a nyugat-európai államoknak a migrációs politika miatt nem áll érdekükben a balkáni bővítés.

Hasonló bejegyzések