Kiemelt Szerbia 

„Az útzárlatok szabályosak és törvényesek; Vučićék rettegnek az utcai megmozdulásoktól”

Miközben az élvonalbeli szerb politikusok (egyelőre verbálisan) támadják, sértegetik és pocskondiázzák azokat a polgárokat, akik egyre intenzívebben és kirtartóbban tiltakoznak a magas üzemanyagár miatt, a belgrádi sztárügyvédek szerint a demonstrációk törvényesek.

Vučić és miniszterei, akik szemmel láthatóan félnek „az utcától”, kemény bírságokat helyeztek kilátásba a tiltakozókkal szemben. Azt nem mondták, hogy „szükség esetén” idővel akár erőszakosabb módszerekhez is folyamodnának a demonstrációk leverése érdekében, de a sorok között mintha ez is kiszűrődött volna.

A rezsim emberei szerint az útlezárások nem számítanak demokratikus megoldásnak, mi több, Szerbia elnöke azt nyilatkozta, a blokádot minden városban csak néhány felelőtlen alak rendezi meg, mégpedig az ellenzék utasítására.

Ezzel szemben Božo Prelević és Nikola Barović ismert belgrádi ügyvédek szerint a forgalom megbénítása a tiltakozás legitim formája.

Prelević, aki a kilencvenes években részt vett a miloševići rezsim elleni tüntetéseken, valamint a rendszerváltást követően átmenetileg betöltötte a belügyminiszter posztját, úgy véli, a spontán gyülekezés a polgárok törvényes joga. Ez a megállapítás a napokban történő tiltakozásokra is vonatkozik.

Az ügyvéd szerint a rezsim retteg az utcai tiltakozásoktól. Az üzemanyagár kapcsán bekövetkezett

útlezárások előrevetítik, mire lehet számítani, ha Vučićék további „nehéz döntéseket” hoznak a polgárok nevében és kárára.

Prelević arra számít, hogy az állam belátható időn belül valamilyen kompromisszumos megoldás talál és úgy-ahogy eleget tesz az üzemanyagár miatt tiltakozó polgárok követeléseinek. Ugyanakkor nem zárja ki a represszió alkalmazását sem, de az valószínűleg ellenhatást váltana ki, fokozhatná a lakosság elégedetlenségét és a demonstrációk tömegességét.

Nikola Barović a rezsim éllovasainak azon érvelésére, miszerint a tiltakozók az útzárlatokkal veszélyeztetik a többi polgár szabad mozgását, megjegyezte, hogy a szabad mozgást voltaképpen az állam veszélyezteti az irreálisan magas üzemanyagárral, amely sújtja a közlekedés résztvevőit – a gépjárművezetőket.

(N1 nyomán, fotó: mondo.rs) 

Hasonló bejegyzések