Délvidék Kiemelt 

Szakadék szélén a délvidéki földművesek

„Felfalják a nagyok a kicsiket“ – mondta Blaško Temunović szabadkai földműves, aki megpróbálta elmagyarázni a Szabad Európa Rádiónak, miért van meggyőződve róla, hogy katasztrofális következményekkel van  a kistermelők számára annak lehetősége, hogy egyesek korlátlanul vásárolhatnak mezőgazdasági földeket.

Az utóbbi néhány évben  a délvidéki mezőgazdaságot a földtulajdonlás óriási koncentrációja jellemzi, így számos újdonsült nagybirtokosnak több tízezer hektár szántóföldje van (nem kevesen vannak közöttük, akik montenegrói és boszniai partizán kolonisták (telepesek) leszármazottai  – A szerk. megj.).

„A kistermelőknek nincs esélyük arra, hogy földet vásároljanak. Például Horvátországban és Magyarországon egy hektár föld ára 3000 és 5000 euró között alakul. Nálunk a termőföld hektáronkénti ára 10 ezer és 15 ezer euró között mozog – az árak nem csökkennek”

– nyilatkozta a Szabad Európa Rádiónak Blaško Temunović.

A tulajdonban tartható föld nagyságának korlátozása nélkül a mezőgazdaságban az efféle kapitalizmus el fogja pusztítani a kistermelőket, és ennek végső következménye az agrárszegények megjelenése lesz

– állapították meg a délvidéki földművesek helyzetéről szóló fórum résztvevői Nagybecskereken.

„Délvidék falvaiban vásárolják a földeket a nagyvállalatok/oligarchák. Ez növeli a föld árát, s a helybéli földművesek nem tudják felvenni a versenyt a nagyvállalatokkal. Az olyan üzletemberek, mint amilyen Miodrag Kostić több tízezer hektár termőföldet birtokolnak. Az átlagos vidéki gazdaság mérete 10-20 hektár, és ezek nem tudnak megmaradni, holott valamikor 10 hektárból is lehetett tisztességesen megélni”

– mondta Miroslav Samardžić, a nagybecskereki szociális fórum illetékese.

A nagyerzsébetlaki Nagy Róbert szerint a nagybirtokosok monopóliummal és árképzéssel rendelkeznek ezen a piacon, és az állampolitika miatt a paritások nagyon kedvezőtlenek

„Tíz évvel ezelőtt a búza ára 20 dinár volt, az olaj 75 dinár. Ma a búza 16 (körülbelül 0,15 cent), míg az olaj 163 dinár (kb. 1,3 euró). Ez minden bizonnyal nagyon megdrágítja a termelést a kistermelőknél”

Az állam a nagyvállalatokat és a külföldi befektetőket támogatja, hogy azok több ezer hektárt béreljenek kedvező  áron az elsőbbség jogán keresztül, míg a legtöbb kistermelő számára megszüntették a szubvenciókat is. Ezzel szemben Nyugat-Európában néhány száz hektárra korlátozták a tulajdonban tartható föld nagyságát.

Hasonló bejegyzések