bus ottoEgyéb 

Bús Ottó, a CMH irodák koordinátora: Üzenem László Bálintnak, nem állunk a VMSZ befolyása alatt

bus ottoA héten kirobbant szenttamási kérdőíves-botrány kapcsán, amelyről korábban portálunk már részletesen beszámolt, több közéleti szereplő is megszólalt a napokban. Mint ismeretes, a szenttamási VMSZ egy pártszimpátiát felmérő kérdőívvel sugallta a szülőknek, hogy csak az említett párt támogatásával kapható meg a tanulóknak járó Bethlen Gábor Alapból származó összeg. 

Az ügyben a keddi MNT-ülés után Józsa László, a VMSZ elnökségi tagja nyilatkozott a Vajdasági RTV kamerái előtt. Közölte: „nyilvánvaló, hogy valami helyi túlambicionálásról lehet szó. Ha bebizonyosodik, hogy a VMSZ-tagok érintettek ebben a kérdésben, akkor ennek következményei lesznek”. Korhecz Tamás, az MNT elnöke viszont elutasította a válaszadást a témában.

Portálunk megkereste az ügyben érintett CMH irodákat is. Először a Szenttamáshoz területileg legközelebb fekvő temerini kirendeltséget hívtuk, ahol indulatosan a szabadkai irodához irányítottak bennünket és még arra sem voltak hajlandók válaszolni, hogy Szenttamás az ő illetékességi körükbe tartozik-e (mint később megtudtuk, igen). Érdekes, hogy amikor korábban a Szenttamás községi VMSZ elnökével, a kérdőívező tanárral, Bergel Arankával szerettünk volna beszélni, ő is hasonló módon utasította azt el és szintén a szabadkai, pártszékházhoz irányított bennünket.

Szabadkán a központi CMH irodában szerdán még nem hallottak az esetről, ezért tájékozódási időt kértek, másnap viszont már az CMH irodák koordinátorához, Bús Ottóhoz irányítottak bennünket, aki viszont aznap épp a szabadkai Városi Tanácsban látta el tanácstagi kötelezettségeit. Végül azonban sikerült hivatalos válaszokat is kapnunk a CMH irodáktól a szenttamási VMSZ kérdőívezéséről. Az ünnepi időszak ellenére készséggel a rendelkezésünkre állt Bús Ottó, a CMH irodák koordinátora. 

Mint ismeretes, Délvidéken a CMH irodák vannak felhatalmazva azzal, hogy lebonyolítsák, segédkezzenek és átvegyék az egyszeri oktatási-nevelési támogatások pályázati anyagát. Arra voltunk kíváncsiak, hogyan is történhetett meg, hogy egy pártrendezvényen, pártcélokra akarták felhasználni ezt a támogatási rendszert?

Bús elmondta, hogy az ügyben a CMH irodáknak nincs semmilyen érintettsége és felelőssége sem. A pártok visszaéléseinek kivizsgálása pedig nem esik a munkájuk hatáskörébe. Ennek ellenére elítélik a Szenttamáson történteket.

Arra vonatkozó kérdésünkre, hogy korábban vagy másutt történt-e már hasonló eset, nemleges választ kaptunk, illetve megtudtuk, hogy az utóbbi tíz évben a visszajelzések szerint mindig rendben zajlottak a dokumentum-átadással kapcsolatos iratintézések. Bús Ottó külön megkérte a sajtót, vállaljon szerepet és segédkezzen a közvélemény tájékoztatásában, hogy ne történhessenek hasonló visszaélések, és ne engedjék egyeseknek, hogy befolyásolni próbálják őket. Felhívta a szülők figyelmét is arra, hogy tájékozódjanak és olvassák el az igénylés feltételeit. Hiszen mind a pályáztató Bethlen Gábor Alap, mind pedig a CMH irodák célja, hogy lehetőség szerint az arra jogosultak közül minél többen jussanak hozzá az egyszeri oktatási-nevelési támogatáshoz.  

Arra a kérdésünkre, hogy kívizsgálják-e az ügyet, illetve, hogy a CMH irodák részéről várhatók-e valamiféle szankciók, elmondta: amikor tudomást szereztek az esetről felhívták és tájékoztatást kértek a CMH irodáját segítő szenttamási hölgytől, aki évek óta útbaigazítja a helyi szülőket a pályázati pénzek igénylésében. A hülgy elmondta, hogy bár tudomása volt ezekről a kérdőívekről és a birtokába is jutott hasonló papír, azokhoz neki és ezáltal a CMH irodáknak sincs semmi köze. Felmerül a kérdés, hogy ha tudomása volt a visszaélésről, akkor miért várta meg a média reagálását és miért nem jelentette az illetékeseknek időben a visszaélést. 

Logo-CMHA CMH központi irodájának tájékoztatásából megtudtuk, hogy a területileg legközelebb álló temerini kirendeltség a könnyebb és gyorsabb támogatási kérelemátadás érdekében minden hétfőn és pénteken a szenttamási Gion Házban várja a szülőket, itt tudják hivatalos úton igényelni a CMH irodák segítségét. A CMH-n belüli szankciókról és a kivizsgálásokról Bús úr visszakérdezett, vajon mit várunk, netán azt, hogy a pályázati határidő néhány hetére felfüggesszék a munkát a településen? 

A szenttamási politikai színezetű visszaélésre László Bálint, az MRM elnöke hívta fel először a figyelmet, aki blogbejegyzésében úgy fogalmazott, hogy „a CMH irodákat pedig (nyílt titok) a fent említett párt káderei (VMSZ – a szerk.) vezetik mind a hat délvidéki településen”. 

Megkérdeztük Bús Ottót is, mit gondol erről a kijelentésről. Válaszában elmondta: László Bálintnak, ha már egy pártot vezet, nem ártana előbb tájékozódnia, mielőtt kimond egyes szavakat. A CMH irodákat immáron több mint tíz éve hozták létre és akkor a történelmi egyházak mellett különböző civil szervezetek, valamint a vajdasági magyar pártok is delegáltak képviselőket. Így nem lehet beszélni csakis pártok által létrehozott szervezetről, VMSZ-es káderekről pedig még kevésbé. Azt, hogy anno a VMDP és a VMDK vagy a többiek miért nem delegáltak senkit azt már tőlük kellene megkérdezni – fogalmazott Bús.

Az elmondottak alapján feltettük a kérdést: ezek szerint cáfolja-e azt a kijelentést, hogy a CMH irodák a VMSZ pártbefolyása alatt állnának?

-Igen ezt mindenképp meg kell cáfolnom – mondta Bús, majd hozzáfűzte – A CMH irodák nem állnak semmiféle VMSZ-es pártbefolyás alatt és ezt üzenem László Bálintnak is.

Portálunk (Bús úr javaslatára) megvizsgálta, melyek voltak a politikai memória homályába merült alapító és delegáló szervezetek az induláskor. Anno még az Ideiglenes Magyar Nemzeti Tanács (elnöke Józsa László, a VMSZ /akkori/ alelnöke) által a szervezet-alapításra felkért személyek Szabadkán tartották meg ülésüket, ahol többek között a szervezet nevéről is döntöttek, ekkor lett a hivatalos megnevezés Concordia Minoritatis Hungaricae, székhelyéül pedig Szabadkát tették meg. 

A három vajdasági történelmi egyházon túl a CMH irodák megalapításában és a munkacsoportok elosztásában a következő szervezetek vettek rész: a civil szférát két csoportosulás képviselte: a Vajdasági Ifjúsági Tanács (VIT), akkori vezetője Fejsztámer Róbert a VMSZ tagja, a párt volt tartományi képviselője, valamint a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség (VMMSZ), amelyet Dudás Károly, a VMSZ egyik alapítója és elnökségi tagja igazgatott. A CMH irodák első elnöke is Dudás lett, míg a VIT mára megszűnt létezni.

A pártok közül az alapítók között a Vajdasági Magyar Szövetség mellet két politikai csoportosulás volt jelen: a Vajdasági Magyar Polgári Mozgalom (VMPM) és a Kereszténydemokrata Európa Mozgalom. Az utóbbi Ricz György (ma VMSZ) 2005 februárjában a tagságot megkerülve „szétrobbantotta” és beleolvadtak a VMSZ-be, ezt követően három hétre pedig a VMPM vezetője Böröcz József is bejelentette, hogy nem kívánnak a törpepártok sorsára jutni, így ők is összeforrtak a VMSZ-el.

Bús Ottó, a CMH irodák koordinátora, nem mellékesen a VMSZ tanácsának és elnökségének tagja, a párt volt tartományi képviselője, jelenleg a szabadkai Városi Tanács küldötte, a kőkemény tények ellenére mégis kitartóan állítja: a VMSZ és a CMH irodák nem moshatók össze! 

A szenttamási pedig egyszeri elszigetelt, „túlambicionált” eset.

Sz. A.

Hasonló bejegyzések