Halálig tartó munka: A nyugdíjkorhatár további megemelésére készülnek Szerbiában!
Az életkor meghosszabbodása és a gyengülő szerbiai nyugdíjrendszer következtében a mostani munkavállalók kénytelenek lesznek tovább dolgozni, ha nyugdíjra akarnak jogosulni.
Ez a Szerbiai Fiskális Tanács álláspontja, amely ugyan beismeri, hogy a dolgozók és a nyugdíjasok aránya jelenleg nem is annyira rossz, hiszen egy nyugdíjasra 1,4 munkavállaló jut. A demográfiai kép azonban annyira kedvezőtlen, hogy új megoldásokhoz kell nyúlni, állítják az említett tanács tagjai.
Szerintük az emberek „sokáig élnek”, s ebből kifolyólag ésszerű lenne, ha az eddiginél tovább dolgoznának.
Arra hivatkoznak, hogy más európai országokban is felfelé tolódik a nyugdíjkorhatár, ezért Szerbiában is ugyanúgy kell cselekedni.
Úgy vélik, a várható élettartam a következő időszakban tovább hosszabbodik, ami indokolttá teszi a szóban forgó intézkedést.
Az érvelést azzal folytatják, hogy egyes országok, mint pl. Szlovákia, háromévente elemzik az átlagéletkor alakulását, majd azzal összhangban határozzák meg, mikor lehet nyugdíjba vonulni.
Ezzel szemben a tényállás a következő:
Szerbiában nem növekedett az átlagéletkor. A statisztikai adatok persze meghamisíthatók, de mindannyian látjuk, hogyan alakul a helyzet.
És mindaddig, amíg a haladók-szocialisták-VMSZ alkotta morbid szerb rezsim sanyargatja és kizsákmányolja az embereket, az élettartam aligha lesz hosszabb, sőt.
Továbbá: egyes nyugati országokban valóban megnövelték a nyugdíjkorhatárt, csakhogy ott folyamatosan csökkentik a munkaidőt és a munkahetet. Ennélfogva a dolgozóknak sokkal több a szabadidejük (a bérekről és a biztonságérzetről nem is beszélve), pihentebbek és motiváltabbak, ami közvetlenül befolyásolja a termelékenységüket.
Svájc után Svédországban is rövidesen várható a 4 napos munkahét bevezetése. Nyilván a többi fejlett ország is követi a példájukat.
Szerbiában pedig legtöbb helyen havi 200 euróért halálra dolgoztatják a munkavállalókat.
(blic.rs nyomán)