Nagy-Britanniának elege van a parazitákból
Fenekestül forgatja fel a spórolásra kényszerülő brit kormány az országnak közel százéves nyugalmat hozó szociális rendszert.
A szociális juttatásokat megvágják, a munkanélküli bevándorlók és az államon élősködő britek dolgát megnehezítik. Kint élő magyarok azt mondják, „ha normálisan dolgozol, éled az életedet, nem érzel az egészből semmit”. A kormány viszont a tűzzel játszik: 87 év után országos sztrájk készül, és mindenki a hasonló lépésekbe belebukott Margaret Thatchert szellemét látja visszatérni.
Különösebben nem izgatja az Angliában élő és dolgozó magyarokat, hogy a brit kormány több fronton is bekeményített az elmúlt hetekben. A David Cameron miniszterelnök vezette konzervatív többségű kabinet a hét elején a bevándorlókra vonatkozó szabályokat érintő szigorításokat jelentett be, a hétvégén pedig egy sor szociális megszorítást vezettek be, amely érinti a bevándorlókat is. A kinn élő magyarok úgy vélik, a kormánynak mondania kellett valamit a bukdácsoló gazdaság miatti kedvezőtlen helyzetet egyre inkább megérző briteknek.
Sokan vannak olyanok, akik segélyből élnek, de ezek inkább helyiek, akiknek „én sem adnék egy fillért sem” – mondta egy vendéglátásban dolgozó fiatal, aki állítja, soha nem kért segélyt, rendesen fizeti az adókat, járulékokat. „Ha normálisan dolgozol, éled az életedet, nem érzel az egészből semmit.”
Többen is jelezték, hogy bár vannak kivételek – egy sommelier-ként dolgozó magyar találkozott olyan honfitársával, „aki munkanélküli-segélyből élt, lakhatási támogatással, és éppen nem volt kedve dolgozni” -, de általában nem ez a jellemző. Jóllehet van némi alapja annak a közhelynek, hogy a bevándorlók egy része elszipkázza a szociális juttatásokat, vagy „szociális turista”, de szerinte a zöm inkább megélni érkezik, nem élősködni.
David Cameron kormányfő a múlt héten jelentette be a szigorításokat, amelyek azt hivatottak megakadályozni, hogy valaki visszaéljen a juttatásokkal. Azt tervezik, hogy az EU-ból érkezőknek hat hónapjuk lesz munkát találni, azon túl nem jár nekik semmi. Önkormányzati, kedvezően bérelhető bérlakást is csak azok a betelepülők igényelhetnének, akik legalább két éve Nagy-Britanniában élnek. Cameron közölte azt is, terveik szerint megszüntetik a lehetőséget, hogy bármelyik uniós tagállam állampolgára kezeltethesse magát a brit állami egészségügyi szolgálat által üzemeltetett kórházakban. Ezt csak azoknak biztosítanák, akik helyben fizetik az adót.
Már a múlt hétvégén ezrek vonultak fel – szakszervezetek, fogyatékosok képviselői, szegénységellenes aktivisták szervezésében – az általuk igazságtalannak tartott intézkedések ellen. A különböző szervezetek azzal kritizálták a reformokat, hogy igazságtalanok, és a legkiszolgáltatottabb társadalmi rétegeken fognak lecsapódni. A legnagyobb brit szakszervezetek újabban azt fontolgatják, hogy 87 év után országos általános sztrájkot szerveznek.
Szerbia mikor fog hasonló intézkedések meghozatalához? Vagy mi olyan jóléti rendszerben élünk, ahol nyugodtan lehet munka nélkül, segélyből megélni? Vagy a zérótolerancia helyett mondjuk maximalizálni kellene a lopási limitet pl. 35 ezer dinárban! Így aztán tényleg nem mondhatná senki kis országunkra azt, hogy a kisebbségek ellen van és nincs szociális érzékenység a Balkánon…
(MTI nyomán Gye)