Miközben egyre többen beszélnek a koszovói-szerb területcserérő, addig Orbán mélyen hallgat Délvidék kapcsán
Johannes Hahn, az európai szomszédságpolitikáért felelős uniós biztos szerint Brüsszelnek el kellene fogadnia egy esetleges szerb-albán kétoldalú megállapodást, ami tisztázná a két ország tíz éve húzódó területi vitáit – írj az Euractiv.
Az uniós tisztviselő egy Aleksandar Vučić szerb, és Hashim Thaçi koszovói elnökkel közösen tartott, vasárnapi sajtótájékoztatón beszélt a területi viták rendezésének lehetőségéről.
Az USA rábólintott, de az EU nem szeretné, ha Szerbia területeket csereberélne | Délhír Portál
Koszovó és Szerbia elkötelezett a területcserét illetően, ez azonban a térségben is rendkívül veszélyes precedenst teremthet. John Bolton amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó azt közölte, az Egyesült Államok nem ellenezné, ha területcsere történne Koszovó és Szerbia között, s így oldanák meg régi területi vitáikat.
A területcsere kapcsán egyre többen kezdenek Délvidékről is beszélni. Ugyan Magyarországon nincs jelentős szerb nemzeti kisebbség, mégis a határok etnikai alapon történő módosítása komoly kérdéseket vet fel Szerbia északi területeivel kapcsolatban is. Paddy Ashdown ismert brit diplomata, Bosznia-Hercegovina korábbi ENSZ-főképviselője például azt nyilatkozta, hogy egy koszovói határmódosítás akár végzetes is lehet Szerbia számára, olyannyira, hogy akár Vajdaság és Szandzsák elvesztését is magával vonhatná.
Azonban a tusnádfürdői Szabadegyetemen nyíltan európai szintű politikai babérokra törő Orbán Viktor egyenlőre mélyen hallgat Délvidék kapcsán.
Nem elég, hogy a szerb uniós csatlakozásba Magyarországnak is lenne némi beleszólása – pont ahogy a románokéba is lett volna -, nem elég, hogy a Délvidék évtizedek óta hangos az etnikai viszonyok erőszakos és mesterséges felborításától, nem elég, hogy a szerbiai magyarellenesség mára már közhelyszámba megy, nem elég, hogy Trianon lassan száz éve nyomja agyon a szétszakított magyar nemzetet.
Orbán Viktort és kormányát ez sem motiválja, hogy legalább ilyenkor megszólaljon, és akár a hatalmas szabadságharccal ostromolt Brüsszelben, akár a lassan a teljes magyar médiát lefedő pártsajtójában közölje, hogy
álljon meg a menet, nekünk is van némi dolgunk Szerbiával, és az ENSZ-biztosokat hruscsovi és Rózsa Sándor-i temperamentummal fenyítő Szijjártó Péter külügyér sem veri az asztalt egyik nemzetközi fórumon se az ottani magyarok igazáért.
Nem, Orbán Viktor és pártja megalkuvó módon hallgat egy történelmi pillanatban, és amikor majd európai egyetértés mellett megszületik a kétoldalú megállapodás Koszovó és Szerbia között a határkorrekcióról, valószínűleg majd ugyanilyen fegyelmezetten állnak be a sorba és gratulálnak a valóban történelmi megegyezéshez. (Alfahír nyomán)